avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 750 soluții astăzi
Forum Activitate bakomargit

Activitate bakomargit

Aceste notiuni imi sunt clare insa ma refeream la faptul ca as dori sa ii prezint situatia scrisa si explicata concret in vreun articol si anume faptul ca acordarea suspendarii CIM se face pana la 3 ani si NU pana la expirarea certificatului de handicap in cazul in care acesta expira inaintea implinirii varstei de 3 ani.
Va multumesc frumos pentru raspunsul prompt! Imi puteti da va rog ceva articol explicativ pe care sa i-l pot prezenta d-nei de la resurse umane fiindca se pare ca dansa nu este bine informata?

Cornel Vasile a scris:

Suspendarea poate avea loc pana la 25.03.2020.

Buna ziua! Imi cer scuze ca intervin aici.
As avea urmatoarea intrebare: in cazul in care am un certificat de incadrare in grad de handicap valabil pana in data de 03.01.2020 iar copilul va implini 3 ani in data de 25.03.2020, pana la ce data poate acorda angajatorul suspendarea CIM? Eu l-am primit doar pana la data expirarii certificatului insa nu gasesc niciunde in lege sa fie precizat acest lucru, cum ca suspendarea se face pana la data expirarii certificatului ci din contra scrie ca pana la implinirea varstei de 3 ani ai copilului cf. art. 51 (1) lit. a) . M-ati putea lamuri va rog frumos ? Va multumesc anticipat!
Buna ziua!
Am urmatoarea intrebare: in cazul in care am un certificat de incadrare in grad de handicap valabil pana in data de 03.01.2020 iar copilul va implini 3 ani in data de 25.03.2020, pana la ce data poate acorda angajatorul suspendarea CIM? Eu l-am primit pana la data expirarii certificatului insa nu gasesc niciunde in lege sa fie precizat acest lucru, cum ca suspendarea se face pana la data expirarii certificatului ci din contra scrie ca pana la implinirea varstei de 3 ani ai copilului cf. art. 51 (1) lit. a) . M-ati putea lamuri va rog frumos ? Va multumesc anticipat!