avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 834 soluții astăzi
Forum Activitate userSRL

Activitate userSRL

Discuție Firma student
Buna seara.
Doresc sa infiintez un SRL si sa beneficiez de reducerile oferite pentru studenti. Mai pot beneficia ce aceste reduceri avand in vedere ca am terminat masterul deja (de vre o luna) si in maomentul de fata nu m-am inscris la nici o alta facultate? Mentionez ca am sub 30 de ani.
Multumesc mult pentru raspuns!
Răspuns la discuția Companie neplatitoare de TVA
Si, deci cei 0,6 RON as putea sa-i ofer drept reducere clientului, astfel obtinand un avantaj competitiv in fata concurentilor care sunt platitori de TVA.
Răspuns la discuția Companie neplatitoare de TVA
Multumesc foarte mult pentru mesaj!
Totusi, din calculele DV, vreau sa ma lamuresc cu ceva pentru ca nu stiam ca asa se calculeaza:
Daca sunt platitor de TVA, atunci pret client = [(pret achizitie fara TVA) + adaos]*1,24 ?
Ex: Achizitionez un produs cu 10 RON (fara TVA).
Platesc in total pe factura furnizorului 12,4 RON
Pun adaos de 25%
Il vand clientului cu (10+2,5) * 1,24 = 15,5 RON
Ce insemna TVA de plata catre stat? Faptul ca dupa aceasta tranzactie mai trebuie sa dau la stat 0,6 RON?? (TVA colectat <3RON> - TVA deductibil <2,4RON>)
Profit inainte de impozit si fara sa luam in calcul alte cheltuieli = 15,5 (pret client) - 12,4 (pret total furnizor) - 0,6 (TVA de plata la stat) = 2,5 RON.
In cazul in care nu as fi platitor de TVA, profitul ar fi de 3,1.

Deci, in concluzie, este mai bine sa o declar neplatitoare de TVA?

Multumesc mult de ajutor!
Buna ziua.
Doresc sa deschid o firma de comert electronic si sunt cam nelamurit in ceea ce priveste TVA-ul.
Daca am sa declar compania neplatitoare de TVA (stiu despre cei 35.000 euro), ce se intampla mai exact?!
In cazul in care firma nu este platitoare de TVA:
-Acesta ofera produsul spre vanzare clientului pers. fizica la un pret compus din pret achzitie (fara TVA) + adaosul firmei mele?
- Pe furnizorul meu nu il afecteaza cu nimic faptul ca eu sunt neplatitor de TVA si isi poate recupera TVA-ul)?
-Eu, la randul meu pot sa recuperez TVA-ul platit furnizorului?
Multumesc mult pentru eventualele raspunsuri.
Răspuns la discuția Cesiune parti sociale SRL
Va multumesc pentru informatie.
Răspuns la discuția Cesiune parti sociale SRL
Va multumesc foarte mult pentru raspunsuri.
Chiar mi-ati dat informatii importante :D ca de exemplu ca am nevoie de cazierul fiscal(pt. ca asta reprezinta o problema pt ca trebuie sa ma duc in orasul pe care il am in buletin ca sa fac rost de el nu?)
Răspuns la discuția Cesiune parti sociale SRL
Am uitat sa dau cateva detalii despre situatia mea:
Eu, impreuna cu o alta persoana dorim sa "cuparam" fiecare cate 25% dintr-un SRL (adica sa devenim asociati, fiecare dintre noi detinand cate 25% din SRL iar cel de la care "cuparam (fiind in momentul acesta asociat unic) va ramane cu 50%.
Sper sa fie de ajutor.
Va multumesc.
ps:am vazut cateva modele de contracte, insa majoritatea se refera la cazul in care se face o cesiune totala(100%) :-/ :((
Răspuns la discuția Cesiune parti sociale SRL
Buna ziua
Va rog sa ma scuzati ca postez in alt topic dar in cel pe care l-am gasit nu imi apare butonul de raspunde :-/ (totusi si acest topic in opinia mea in legatura cu subiectul meu :)
Am gasit acest topic www.avocatnet.ro/content/for... .
Intrebarea mea este: aceasi pasi trebuiesc urmati si in cazul in care doresc sa cumpar sa zicem 25% din partile sociale ale unui SRL (in aceasta situatie devenind asociat)?
Orice sfaturi in plus sunt bine venite si multumesc anticipat.
ps: imi cer pentru necunostiinta unor aspecte probabil banale insa sunt tanar si incepator :">
Va multumesc.