avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 961 soluții astăzi
Forum Activitate Omdisperat23

Activitate Omdisperat23

Buna ziua! As avea nevoie de consultanta in privinta unei situatii pe care o traiesc de aproape 1 an de zile dar care ieri a cam ajuns la stare critica. Locuiesc la tara, langa Urziceni. De ceva timp, un vecin, care nu il cunosc, nu am avut niciodata tangenta cu el( insa cu niste prieteni, rude, da), ma hartuieste in mod constant prin diferite metode, pt care nu am probe fizice. Gen stationare la 6 dimineata in fata casei, inainte-inapoi cu masina vreo 20 min, arunca gunoaie in fata gardului meu, trece cu tractorul cu discurile de arat pe strada in fata casei mele stricand drumul si ca urmare, la fiecare ploaie straduta se inunda in defavoarea mea binenteles. Dat fiind situatia cu pandemia plus alte teme personale, am asteptat sa inceteze... Insa ieri dupa amiaza, vorbeam cu iubitul meu la telefon, in curtea mea, cu fata spre poarta. Acest individ a oprit tractorul, mi-a adresat cuvinte jignitoare dupa care s-a deplasat un pic. Iubitul m-a sfatuit sa il inregistrez ca proba, caci altfel nu am cum dovedi hartuirea. Am inchis apelul si individul s-a oprit iar pe strada, la cativa m de mine. Si a urmat literal o serie de amenintari, gen "las ca te prind eu la poarta si iti trag o bataie si iti tai si gatul", "iti sparg toate geamurile la casa" si alte chestii asemanatoare. Nu am replicat in niciun moment. Insa, locuiesc singura cu mama de 70 ani, care spre norocul meu era in curtesi a auzit tot. E bonava, invarsta, nu are nevoie sa ii fie frica sa iasa sa isi cumpere cate ceva .Eu nu indraznesc sa merg la sectia de politie sa depun plangere. Acest individ are masina, e barbat, etc. Am pierdut mai mult de 10 kg in cateva luni, fac atacuride panica, din cauza stresului cauzat de aceasta persoana, am probleme cu pielea etc, niste reactii la stres extrem. Cum pot proceda? Nu vreau sa ramana totul intr-o simpla amenda, caci personajul nu se va opri. Are stare financiara buna si baniinu reprezinta o problema.In schimb, eu in fiecare zi nu stiu la ce ma pot astepta, nu mai pot sa dorm nici noaptea... Acest individ locuieste fff aproape de casa mea. Am mare nevoie de orientare. Imi cer scuze de incoerenta, starea de spirit o am ffff deteriorata. Va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Amenințare,hartuire si injurii
Pai, în ianuarie am sunat la politie, sa vina și sa vorbească cu proprietarii etc. Ma interesa doar sa putem ieși in siguranță pe drumul public, la cumpărături etc. Insa nu s-a prezentat nimeni. Luni, 4 februarie, când a venit dsva, a venit si cu agenții de la secția din sat. Insa a fost un circ. Din reclamant am devenit acuzat. Am fost tratata cu dispreț, atât de cei de la dsva cat si agentul de politie, plus cu chestii de genul "nu mai sunați la 112 ca luați amenda", " politia are lucruri mai importante de făcut", sa fac tot eu in așa fel încât sa ma înțeleg bine cu vecinii, am fost chestionata pe unde anume o iau pe strada ca sa cumpăr pâine, de ma întâlneam cu câinii etc. Dispreț si bătaie de joc. M-am simțit umilita.... Presupun ca exista o anumită prietenie, cunoștință, intre agentul legii si cei reclamați de mine la momentul respectiv. Deci, sa mai repet inca o data aceeași situație nu mi se pare indicat...
Buna ziua! In ianuarie am fost atacata de 2caini cu stăpân,au venit jandarmii,am anunțat autoritățile locale,care in curs de 2 săptămâni nu au luat nici o măsură,am fost obligata yînceput sa "se plimbe" noaptea prin fata casei mele, insultând,amenințând( inclusiv cu moartea) si făcând diferite actiuni,gen aruncări cu pietre la mine in casa. Ca martori am pe mama si tatăl meu, care a fost nevoit sa vina, caci am 3 nopți in care nu dorm absolut deloc,de frica amenințărilor. Locuiesc in mediul rural, si din acțiunile domnului care amenința, vad sincer posibilitatea sa își duca la îndeplinire ceea ce spune. Menționez ca, din ce cunoscut, adică f puțin, acesta ar avea oarecare dizabilități mintale, nu cunosc gradul. Insa in mod cert discerne intre bine și rău si captează ff bine realitatea. Am ajuns sa nu mai pot manca, de dormit nici macar 1 h pe noapte, sunt un om speriat, depresiv, care nu știe exact ce si cum se poate rezolva aceasta situație. Menționez ca locuiesc doar cu mama, pensionara,bolnava de inima. Aceasta situație a devenit insuportabila. Cum pot proceda? Va multumesc