avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 792 soluții astăzi
Forum Activitate diana-maracineanu

Activitate diana-maracineanu

Fiind la lucru, un vecin de la et 6 s-a trezit cu o inundatie de 10-12 cm in toata casa , iar pana la parter toti vecinii au fost afectati.
Pe scurt:
-fara sa fie nici un anunt la usa blocului sau la avizier , presedintele de bloc a trimis un instalator sa deschida vanele de caldura. La ora 12 ziua, joi. In conditiile in care , la celelalte scari ale blocului, agentul termic a fost incarcat de TEB in instalatii, cu aprox 2 sapt inainte. Dar la scara noastra , coloana de caldura fusese inchisa, din subsol, din cvarii motive
-asadar, instalatorul vine joi, la ora 12.00, deschide vanele
-se afla in jurul orei 14.00 , ca de la et 6 in jos este totul inundat,
-ajunge si presedintele in jur de ora 15 si se gandeste ca ar trebui sa caute cheia de la camera de aerisire de la et 11, sa aeriseasca coloana, bineinteles dupa ce a fost inundat blocul.
-In apartamentul cu pricina , un robinet de langa coloana principala, de retur, se pare , a explodat pur si simplu din cauza presiunii

Cu ce a gresit vecinul ? A gresit presedintele de bloc? Sau a fost vina TEB ?! Si noi, ceilaltii inundati , catre cine ne indreptam sa cerem explicatii??
Mentionez ca nici unul nu avem asigurare facultativa
Multumesc! Aveti dreptate! Am intrebat la OCPI si/sau alte documente relevante, nu-ti dau nimic. Deci, cunosti adresa, bine...nu cunosti....trebuie sa-ti vezi de treaba!
Cand am zis...cunosc un "caz concret", am stiut ce vorbesc! Iar ca sa te lupti cu notarul sa demonstrezi ca ceea ce a facut a fost ilegal, iti trebuiesc vreo 10 ani de rabdare si muuuulti bani pentru un avocat corect si bun! Pe astfel de spete specializat. Asta, in cazul in care nu te scoate cu "amnezie temporara" sau probleme psihiatrice si ca nu ai stiut cand ai semnat in fata notarului.....
mda...ideea este ca poate vinde fara mine. Un notar "dragut" si totu-i rezolvat! Cunosc caz concret...
Am divortat si am aflat intamplator ca sotul ar putea avea proprietati de care eu nu stiu, dobandite in timpul casatoriei (undeva prin Botosani , noi figurand cu domiciliul in Bucuresti), si pe care bineinteles nu vrea sa le imparta la partaj. Cum pot afla daca intr-adevar mai are proprietati dobandite in tiompul casatoriei?
Multumesc tare mult pentru sfaturi doamna Octavia!
Imi puteti spune exact procedura? Am incercat sa desleg legea, dar este atat de alambicata.....
Am nevoie de temeiul legal pentru informatiile de mai jos (daca exista):
-pentru a schimba presedintele de bloc , care este termenul minim si forma de adunare generala prin care se poate schimba acesta?
-avand in vedere ca locuiesc intr-un bloc cu 160 apartamente, iar proprietarii lucreaza si nu sunt disponibili sa se constituie intr-o adunare la o anumita data si ora , se poate merge din usa in usa cu un tabel cu semnatura si data locatarilor prin care sa-si exprime acordul pentru inlocuirea presedintelui , precum si cu votul fiecaruia asupra pentru noul presedinte de bloc?

Multumesc pentru promptitudinea raspunsului! Astept cu interes raspunsul dumneavoastra.
Asa cum am mentionat in mod expres, eu nu ma opun reabilitarii termice a blocului, pentru ca interiorul balconului respectiv este anvelopat . Nu sunt de acord doar cu inchiderea balconului. Dupa toti expertii in domeniu, vis-a*-vis de ridicarea confortul termic este mai bine sa anvelopez decat sa pui geam termopan.
Dar,...stiu ca am obligatii....intrebam doar care sunt contraventiile legale daca , nu afectez confortul termic al blocului, dar nu inchid cu termopan....