avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 998 soluții astăzi
Forum Activitate dalela23

Activitate dalela23

multumesc mult pentru raspuns..........imi spusese cineva ca, conform noului cod al muncii sunt obligata sa-mi inchei c.i.m pentru ca prestez si alta activitate in afara de cea de administrator
buna ziua
as avea si eu o nelumurire

dupa reglementarile noului cod al muncii ......eu in calitate de administrator al unei societati comerciale sunt obligat sa-mi fac carte de munca daca prestez in cadrul societatii?????
pana acum puteam sa defasor activitatea fara a-mi incheia contract de munca deoarece aveam calitatea de administrator si era obtional daca vreau sau nu..........iar zile trecute mi-a zis cineva ca conform noului cod sunt obligata sa-mi fac contract de munca.
precizez ca in cadrul societatii prestez si alte activitati in afara celei de administrator, socitatea avand domeniu de activitate de curietat rapid si eu ma ocup si de livrarea marfii
please help...thx
Răspuns la discuția FARA CONTRACT DE MUNCA
nu mi-am pacalit angajatorul cu absolut nimic....eu abia in luna octombrie mi-a scos diploma de licenta de la universitate. este adevarat ca anul trecut am incercat la barou si la inm si anul acesta am mai lucrat dar in baza adeverintei de la universitate. la spiru haret, din cate stiu eu, diplomele au inceput sa se elibereze abia in august sau septembrie, eu am luat-o un pic mai tarziu.
ei i-am dat adeverinta sa imi incheiei cim, dar acesta mi-a spus ca vrea diploma ca a trecut 1 an de zile de la absolvire si acea adeverinta nu ar mai fi valabila, POSIBIL.
spre bucuria mea am avut acesta sclipire de ai cere cartea de munca.
oricum totul este foarte greu, pentru ca sunt o multime de astfel de excroci care profita de naivitatea unora si isi bat joc de ei, si totusi in mare nu se prea poate face nimic, ei taie ei spanjura pt ca legislatia noastra este foarte incurcata si tind sa cred ca este in favoarea lor...asta e am invatzat ceva, vb noastra...un sut in.., un pas inainte. multumesc pentru raspuns
Răspuns la discuția FARA CONTRACT DE MUNCA
chiar nu ma poate ajta si pe mine cineva cu acest subiect?:((
help please:sorry:
Răspuns la discuția FARA CONTRACT DE MUNCA
nu se pune problema de a castiga ceva din razbunare....problema se pune in asi achita datoria fata de mine.... si ca vor mai urma si altii dupa mine si ca vor pati la fel....cineva trebuie sa pune capat acestor persoane...asta daca ii pot numi oameni.
in cartea mea de munca nu scrie nimic legat de acest angajator...nu am avut contract de munca....a taraganat incheierea cim pentru a nu mai plati niste taxe la stat....mi-a cerut chiar bani pentru a fi incadrata la studii superiaore desi eu am studii superioare si postul era pentru studii superioare...asta a fost pretentia lui la bursa...apoi de ce s-a intors ca vantul...pentru a mai scoate niste bani de la mine bazandu-se pe faptul ca sunt debutanta si ca nu am experienta.
dumneavoastra vi se pare un salariu bun pentru un debutant 800 lei + bonuri? vi se pare un salariu decent pentru ziua de azi?
mie sincer nu pentru ceea ce cerea...voia si contabilitate primare, si teren pe jos(adika sa ocoloesc jumatate de oras pentrua lua extrase de cont, a depune adrese, etc), sa fac contracte, sa discut cu clientii care erau nemultumite pentru serviciile pe care le presta, sa fac si note de transfer, bonuri de consum, evidenta platilor si a cheltuielilor, intocmirea actelor pentru executarea lucrarilor, cautarea greselilor din acte din anul anterior, analizarea si adunarea documentatiei pentru proicte, punerea la puct a acestora, el numai sa semneze si sa le dupune, jigniri in cazul in care nu stiam sa fac ceva si mergeam sa intreb daca este bine cum am interpretat un anumit lucru, nu il puteam intreba ceva sau sa incerc sa-i spun ca imi mai trebuie bani pentru un anumit document (ex certificat constatator de la orc) ca incepea sa tipe si sa ma jigneasca ca eu nu stiu sa fac nimic si ca daca tot un intrebari el pt ce ma plateste? etc etc...nu spun ca eu sunt perfecta si stiu tot...dar cand m-a angajat stia ceea ce pot si ceea ce stiu....voia sa fac 7 lucruri de o data si cand ii spuneam ca nu fac fata incepea din nou sa tipe si imi spunea ca asa se lucreaza...si asa mai departe.
deaia spun ca nu este vb de razbunare...ci trebuie sa-mi dea ceea ce mi se cuvine si sper ca exista o cale legala sa il oblig sa faca asta ca de buna voie nu o s-o faca...este o persoana prea avara.
ca m-a lucrat bine....da este adevarat pentru ca a facut-o pe persoana buna si intelegatoare care regreta faptele lui si daca vreau sa ma intorc sa lucrez la el ca invatzase cum sta treaba la el in firma, etc etc....vorbe in vant....si cand a vazut ca nu am nici un gand sa mai lucrez cu el mi-a intins acel asa-zis stat de plata si eu neexperimentata am crezut ca regreta cele intamplate am semnat ca primarul crezand ca va fi corect cu mine sii dupa ce am semnat mi-a intins 5 mil si mai avea putin si ma dedea afara din birou...cand i-am cerut acea hartie inapoi si i-am spus ca nu accept cei 5 mil ca el imi datorea 8 a zis ca nu se poate...practic m-a pacalit.
si ma repet pe cartea mea de munca nu apare societatea lui...el nu mi-a facut contract de munca...a amanat asta cat a putut...un angajator in aprope 2 luni de zile nu are timp sa incheie un cim? hhmmm
si acum asa ca oameni....daca am o banca de platit sau stiu eu ce alte dari...credeti ca pe aceeia ii intereseaza ca eu am lucrat la un sef nebun care nu mi-a dat banii la timp sau cat trebuia? sincer NU.
din pacate traim in romania si asta ne ocupa tot timpul...si noi astia mici suntem calcati in picioare de toti excrocii care profita de naivitatea noastra
Răspuns la discuția FARA CONTRACT DE MUNCA
eu pot face dovada ca am lucrat la el, am in original o delegatie la trezorerie plus la banca sunt depuse delegatii pe numele meu, pentru ridicare si depunere de numerar plus ridicare de extras de cont etc, cred ca asta este o dovada destul de buna ca am lucrat la el, plus ca pe la enel sau pe unde am mai fost sa depun documentatia pt lucrarile lui, angajatii de acolo ma cunosc ca mergeam aproape zilnic, problema mare e ca nu pot demonstra in nici un fel sau cu nici un document salariul pe care l-am negociat. asta e problema care ma macina pe mine, ca m-a pacalit sa semnez acea hartie care din puct de vedere legal nu are nici o relevanta ca eu NU AM INCHEIAT NICI UN CONTRACT DE MUNCA, nu a vrut sa incheie, astepta sa-l incheie cu 1 decembrie, a vrut sa scape de bugetul de stat, si a scapat si pe mine m-a lucrat bine promitandu-mi ca daca semnez hartia aia imi va da si restul de bani pt ca nu are in momentul de fata la el. sunt sigura ca nu imi va da restul de bani ca nu sunt singura pe care a pacalit-o. din cate am inteles de la fetele de la cealalta firma care era in incapere cu noi asa le-a facut si celorlalte angajate, le-a trecut salariu mai mik pe caretea de munca si cand au vrut sa plece fetele le-a dat banii de pe statul de plata nu la ce s-a unteles verbal.
bine pe langa alte reprosuri pe care mi le-a adresat dupa ce s-a vazut cu hartia aia semnata(asazis stat de plata la negru), ca am venit la el sa invat etc etc, desi eu i-am spus de la bun ceput ca nu am terminat contabilitate ci drept si a, fost foarte sincera spunandu-i ca nu am expetienta practica ci doar notiuni teoretice.
si trebuie sa plateasca pentru ce a facut:((
BUNA SEARA TUTUROR
LA SF LUNII SEPTEMBRIE A AVUT LOC bursa locurilor de muna.
ca apropape orice persoana in cautarea unui loc de munca am fost si eu. acolo am gasit un post de asistent manager la cere se cereau studii superioare. eu am terminat treptul anul trecut, si mi-am incercat norocul.
am fost la o testare scrisa si apoi m-am intalnit cu angajatorul la negocieri.
in urma negocierii am stabilit un salariu de 8mil +bonuri de masa.
i-am spus ca nu am inca actele luate de la universitate(diploma de licenta si cea de bacalaureat0, in concluzie nu am acte pentru intocmirea contractului de munca.
acesta a insistat sa incep activitatea ca are nevoie de om si in momentul in care imi iau actele incheiem contractul. am aceptat. asta se intampla pe data de 1 octombrie.
pe data de 2 octombrie am inceput activitatea.
pe data de 28 octombrie mi-a dat 4 mil, asta reprezentand avansul, iar pe data de 11 noimbrie mi-a mai inmanat inca 4 mil. in tot acest timp angajatorul nu mi-a facut contract de munca, desi supa 2 sapt de la inceperea activitatii i-am adus toate documentele pentru angajare.
intrebandul de ce nu mi-a dat bonuri de masa acesta mi-a raspuns ca nu am contract de munca si nu are cum sa-mi dea. corect ceea ce a spus dar nu este vina mea ca tinea actele de 3 sapt pe birou si nu mi-a incheit contract. i-am spus sa-mi dea contravaloare acestora ca asa este corect.
dupa acesta discutie mi-a dat o parte din contravaloarea bonurilor dar nu in totalitate.
dupa aceasta discutie l-am intrebat de ce nu imi incheie contractul de munca si acesta mi-a raspuns ca nu ma poate trece pe studii duperioare deoarece postul este pentru studii medii, desi la bursa locurilor de munca a cerut studii superioare si dupa negocieri nu a spus nimic de studii medii.
mi-a cerut diferenta de banii pe care o va plati la bugetele de stat daca vreau sa ma treaca pe studii superioare, fiind fara experienta am acceptat.
insa pe data de 24 noiembrie in urma unei discutii cu acesta mi-a spus sa plec, si cand i-am cerut banii pe care are sa mi-i dea acesta a refuzat spunend ca nu are nici o datorie fata de mine. amenitandu-l ca ma duc la itm sa il denunt ca nu mi-a incheiat contract de munca astazi m-a sunat sa-mi dea banii.
sa facem o socoteala:
800 salariul+ (23X8,31) bonurile de masa = 991,13 lei - asta pentru luna octombrie.
eu am lucrat in luna octombrie doar 22 zile si imi datora 948 lei, iar el mi-a dat doar 900 lei.
800 salariul + (20X8,31) bonurile de masa = 966,2 lei - asta pentru luna noiembrie.
eu in luna noiembrie am lucrat doar 15 + jumatate din ziua de luni (ziua in care am plekat.
in fina in total imi datoarea 796 lei.
in seara asta m-a sunat sa-mi dea banii si mi-a dat doar 500 lei motivand lipsa mea de experienta si etc etc.
inainte sa-mi dea banii m-a pus sa semnez un fel de stat de plata la negru pentru o suna de 500 sau 650 lei( nu stiu sigur despre ce suma este vb pentru ca s-a purtat frumos, a vorbit frumos si am sperat sa ne putem intelege si sa fim corecti unul cu altul, dar se pare ca m-a pacalit)
dupa ce am semnat mai mai ca m-a dat afara din birou.
ce as putea face in situatia asta.
angajatorul vorbea foarte urat cu mine ma jignea, m-a facut chiar proasta de cateva ori, ma chema sambata la munca.
astea nu prea mai conteaza acum.
importat este cum as putea sa-mi recuperez suma restanta de la el de aproape 3 mil de lei vechi?
lispa de experienta cu astefel de oameni si-a spus cuvantul, ca am avut incredere ca va fi corect si ca nu ma va pacali si imi va da toata suma restanta.
ma mai poate ajuta itm-ul in cazut in care el n u mi-a dat toti banii?
multumesc anticipat pentru indrumari.#-o
Răspuns la discuția Admitere Barou 2008
te contrazic aici paula.:P
sinteza e altceva mai batii campii iti mai aduci aminte ce este esential si asa mai departe.
eu am dat anul trecul grila la inm si am picat cu un brio cat mine de mare:((. bineinteles ca acolo sunt super grele subiectele, dar la grila daca nu stii materia bine si mai are si doua sau nici o varianta de raspuns o cam dai in bara,#-o
asta e parerea mea si propria mea experienta
Răspuns la discuția Admitere Barou 2008
eu am dat anul trecut examen la baroul tulcea.
nu vrea sa te descurajez dar este destul de nasol daca se va da si anul asta cu aceeasi examinatori, adika d-na oprea la contestatie si d-nul nechita in prima faza.
pe mine m-au eliminat de la prima proba, de la oral la exercitarea profesiei de av.
am picat numai la oral vre-0 15-17 in prima faza si dupa contestatie au ramas pe dinafara vre-o 10, printre care si eu.
am sa mai incerc si anul asta o data dar mi-e cam teama, tinand cont ca am trecut printr-o dezamagire anul trecut, dar trebuie sa fim cu fruntea sus si optimisti.
oricum eu sunt foarte dezamagita de modul de examinare de la tulcea:((, dar pe ei ai avem cu ei defilam:D
va doresc mult succes tuturor
Răspuns la discuția care este procedura?
multumesc mult pentru timpul acordat.
dar daca mostenitorii lui Z nu vor sa vanda panantul, iar Y vrea cu orice pret sa scape de el, si le-a cerut mostenitorilor lui Z cate o procura sa vanda ea acolo si sa imparta banii.
este legal asa ceva nefiind dezbatuta succesiunea dupa Z?
mostenitorii lui Z nefiind interesati sa vanda pamantul ala acum nu se grabesc sa dezbata succesiunea, dar din cate mi-ati spus mai sus ii poate chema in judecata.
multumesc inca o data