Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... care este procedura?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

care este procedura?

acum ceva timp X a avut un teren.
la un moment dat i-s fost luat de stat si o data cu legea 18/1991 cred i-au fost retrocedate 10 ha / familie.
X are 2 copii....Y si Z.
pe titlu de proprietate sunt trecuti Y si Z.
pamantul este la o asociatie si banii pe care ii primesc se impart.
intre timp Z a murit si are 2 copii....M si D.
M si D nu au dezbatut mostenirea dupa tata.
daca Y vrea sa vanda partea lui?, poate fara Z( respectiv mosteniotorii acestuia Msi D)?
dar Msi D ce trebuie sa faca sa li se ateste calitatea de moistenitori dupa Z? dezbatere de mostenire?
in acest caz Y vrea sa vanda o parte din teren, supa cum consedera ea de jumatate, adika 5 din cele 10 ha.
dar fiind si Y si Z pe titlu cred ca cei doi au erenul in devalmasie?
astept niste raspunsuri si procedura pe care trebuie sa o urmez.
precizez ca eu sunt M din aceasta spetza.
multumesc tuturor.
1. Y nu poate vinde proprietatea sa aflată în indiviziune cu Z, decât numai împreună cu Z, în speţă, cu moştenitorii acestuia. Astfel, până nu se va dezbate succesiunea după Z, moştenitorii săi nu pot intra în repturile sucecsorului său.
Y poate să deschidă o acţiune de ieşire din indiviziune, chemând în judecată pe moştenitorii lui Z, pentru ca să se dezmembreze terenul, să se formeze două loturi cu 2 proprietari, respectiv Y şi moştenitorii lui Z.
2. Moştenitorii lui Z nu pot dobândi drepturile lui Z decât fie prin dezbaterea succesiunii după Z, fie prin ieşirea din indiviziune a terenului din titlul comun al lui Z şi Y. Oricum, dezbaterea succesiunii le poate folosi doar când există acord în vânzarea terenului între Y şi moştenitorii lui Z. ;)
multumesc mult pentru timpul acordat.
dar daca mostenitorii lui Z nu vor sa vanda panantul, iar Y vrea cu orice pret sa scape de el, si le-a cerut mostenitorilor lui Z cate o procura sa vanda ea acolo si sa imparta banii.
este legal asa ceva nefiind dezbatuta succesiunea dupa Z?
mostenitorii lui Z nefiind interesati sa vanda pamantul ala acum nu se grabesc sa dezbata succesiunea, dar din cate mi-ati spus mai sus ii poate chema in judecata.
multumesc inca o data
Cred că am răspuns ultimelor întrebări formulate de dv. în mesajele anterioare. Astfel, vă rog să le recitiţi şi numai dacă nu am fost prea explicită, atunci să reveniţi. ;)