avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 504 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters54942

Activitate ContSters54942

Va multumesc mult pentru raspunsul dvs.
Buna ziua!

Apelez pe aceasta cale la cunostintele si experienta dvs. pentru a va solicita sprijinul fata de formalitatile de import a unor produse de parfumerie.

Mai precis, as dori sa stiu daca importul acestor produse implica sau nu urmatoarele:
- necesitatea posesiei unei licente de import;
- inregistrarea produselor/brand-ului (acest brand nu este prezent in mod oficial in Romania la momentul de fata) la o autoritate anume;

Referitor la eventualele formalitati de vamuire, as dori sa stiu care ar fi acestea.

Orice raspuns favorabil il voi considera binevenit, la fel ca si orice indrumare sau parere in domeniu.

Va multumesc anticipat pentru raspunsurile dvs.
Răspuns la discuția Acoperis bloc
elga50 a scris:

Dar ceea ce nu o sa va placa sa vedeti e ceea ce o sa va scriu eu acum.

Cu ce drept a vandut "nenea sef de scara" uscatorul din proprietatea comuna a celorlalti proprietari? Notarul, printre altele la o tranzactie imobiliara cere actul de proprietate al spatiului respectiv. Deci notarul care a facut prima tranzactie a procedat ...... incalificabil, asa cum descrieti Dv. lucrurile.
"Nenea sef de scara" ce act de proprietate a prezentat? Foarte curios. Si ma gandesc ca din acest p.d.v. e posibil sa va treziti cu unul care se desteapta intre timp si va cere anularea contractului.
Ce inseamna contract autentificat la notar? Adica tranzactia initiala este facuta asa cum se vinde si se cumpara un apartament?
...........................
Deci sa conchid.
Daca Dv. acum, plouandu-va in casa, deschideti gura si vreti sa participe si ceilalti, macar cineva isi va aduce aminte de promisiunea fostului .... si atunci .... e posibil sa ramaneti si cu ploaia pe cap si fara uscatorie.


Nu am sa stiu/pot raspunde la nici o intrebare dintre cele pe care mi le-ati adresat...
Contractul de v-c pe uscatorie, da, a fost redactat identic cu cel pentru un apartament.

Trebuie sa ma documentez...

Inca ceva... daca raman fara uscatorie... nu scap si de povara "virtuala" de a construi acel acoperis. Adica, in cazul acesta, nu contribuim cu totii la constructia acoperisului?

Multumesc.
Răspuns la discuția Acoperis bloc
adriantot a scris:

Sa-l stapaniti sanatos. Nu aveti legal nici o obligatie fata de ceilalti proprietari. Reparatia terasei, acoperisului, a oricarei suprafete comune se face conform legii prin implicarea administratorului si comitetului executiv. Costurile se repartizeaza pe cota indiviza in functie de suprafata utila a fiecarei proprietati individuale.


Asta vroiam sa aud de la o persoana mai priceputa ca mine!

Va multumesc, stimate domn!
Răspuns la discuția Acoperis bloc
Asta ati postat initial.
Acum eu va intreb:
1. contractul v-c intre fostul si ceilalti locatari este facut la notar?
2. in acel contract sunt trecuti toti proprietarii de pe scara?
3. contractul v-c intre Dv. si fostul este facut la notar?
4. Vreunul din contracte prevede obligatia de a face acoperisul?
5. Daca NU, atunci de unde ati scos-o? Chestia cu acoperisul.



1. Da
2. Nu. Sunt trecuti ca vanzator, seful de scara de atunci in calitate de reprezentant al locatarilot, iar ca si cumparator, fostul proprietar al apartamentului pe care l-am cumparat.
3. Da
4. Nu
5. Angajamentul de a face acoperisul si l-a luat fostul proprietar al apartamentului ca urmare a unei "sedinte de scara". Practic asta a fost conditia care a stat la baza vanzarii uscatoriei catre fostul proprietar al apartamentului.

Pe scurt, contractul de v-c dintre reprezentantul locatarilor (nenea sefu' de scara-trib) si fostul proprietar de apartament prevede doar vanzarea drepturilor de proprietate a fiecaruia dintre primii, celui de-al doilea, contra sumei de aprox. 15.000.000 de lei vechi la vremea aceea (2004).
Fara nici o alta obligatie sau datorie!
Răspuns la discuția Acoperis bloc
Deci...

de la ultima "intalnire" de pe forum, datele problemei s-au schimbat muuuuuuuult de tot. Chiar radical as putea spune...

mi-a parvenit o copie dupa contractul de vanzare-cumparare dintre locatarii scarii in care locuiesc si fostul proprietar al apartamentului pe care il detin si STUPOARE!!!

Este un SIMPLU contract de vanzare-cumparare din care reiese ca:

"...imobilul nu a fost scos din circuitul civil, rămânând continuu în proprietatea mea, că nu face obiectul nici unui litigiu juridic, nu este grevat de sarcini sau servituţi şi garantez pe cumpărător împotriva oricărei evicţiuni totale sau parţiale..."

DECI!

Nu este specificat ABSOLUT NICAIERI faptul ca fostul proprietar sau proprietarul ulterior ar fi obligat sa construiasca acel acoperis!

DAR... si aici intervine intrebarea mea... in fata justitiei, daca o fi sa ajung acolo, toti ceilalti locatari din bloc, respectiv vanzatorii, nu se pot constitui ca si martori si sa aiba ei mai multa dreptate decat un contract de vanzare-cumparare autentificat la notar!?

Va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Acoperis bloc
adriantot a scris:

claudiu.toncean a scris:


Pe scurt, as dori sa stiu ce as putea face ca sa nu suport in totalitate costurile de construire a unui acoperis, ci ca si asociatia, prin membrii sai care locuiesc in bloc cu mine, sa participe cu cota parte.


Apartamentul si uscatorul le-ati cumparat cu prin acelasi contract sau prin contracte distincte? Pe contract aveti pret separat pentru uscator?
Vedeti ca in contract sunt stipulate cateva prevederi printre care si faptul ca vanzatorul garanteaza ca proprietatea respectiva nu este grevata de obligatii, etc.
Presupun ca vanzatorul nu va adus la cunostinta de obligatiile lui referitor la reparatia sau construirea acoperisului. Cu toate ca legea e clara si spune ca trebuia sa solicite la asociatie eliberarea unei adeverinte, necesara la notar, din care sa reiasa ca vanzatorul nu are datorii. Asa ca, incercati cu un avocat sa va folositi de ceea ce scrie in contractul de vanzare-cumparare si actionati impotriva vanzatorului in justitie. El a incasat banii pentru uscator, asa ca este dator cu acoperisul. Daca va dadea uscatorul fara bani trebuia sa faceti dv acoperisul sau sa cedati uscatorul.
Vedeti ce scrie in contract si reveniti sa ne spuneti.


Apartamentul a fost cumparat prin contract separat de uscatorie. Pretul stipulat in contractul pentru uscatorie este fictiv, pentru ca nu am platit nimic pentru acel spatiu.

Referitor la acea adeverinta despre care vorbiti, din cate retin, a existat una din care rezulta ca vanzatorul apartamentului si implicit al uscatoriei, nu are niciun fel de datorie sau restanta.

Rezulta ca, din ce spuneti dvs. si totodata d-na Margu, eu am cam "muscat-o" la faza asta si in necunostinta de cauza sunt dator cu una bucata acoperis!

Asta e... daca n-am deschis ochii, acum deschid punga!

Va mutumesc amandurora!
Răspuns la discuția Acoperis bloc
Bineinteles ca nu mai doreste nimeni uscatoria inapoi, deoarece prin cedarea partilor de proprietate a fiecarui locatar, s-au cam spalat pe maini de responsabilitatea de a contribui la constructia unui acoperis.

Adica au iesit mult mai "ieftin" prin cedarea uscatoriei decat daca ar fi trebuit sa cotizeze fiecare pentru acoperis.
Discuție Acoperis bloc
Buna ziua!

Va prezint in continuare o situatie parca tipic romaneasca din repertoriul “Ca la noi, la nimeni” X-(:

in decembrie 2007 am cumparat apartamentul in care locuiesc si in prezent. De la acelasi proprietar am cumparat si o uscatorie care dansul si-a insusit-o de la proprietarii de apartamente din blocul in care locuiesc, printr-un contract de vanzare/cumparare.

Detaliul care doresc sa vi-l aduc in vedere, din acest contract de vanzare/cumparare se refera la faptul ca, in contrapartida, fostul proprietar se obliga sa construiasca un acoperis pe bloc. Lucru care, bineanteles nu s-a intamplat...X-(

Motivul pentru care am facut aceasta introducere este ca in momentul de fata mie imi ploua in apartament ca in pestera si nu stiu pe cine sa iau de gat. :foottap:

Am discutat cu presedintele asociatiei de proprietari de care apartin si acesta m-a lamurit cat poate sa lamureasca un instructor de balet o vaca, sa ia lectii de la el.
Dupa puterea de gandire a materiei mele cenusii, vanzarea partii de proprietate asupra unei uscatorii e una si vanzarea partii de proprietate din acoperis, pentru ca bizonu’ de fost proprietar sa poata construi acoperisul, e cu totul altceva.

Pe scurt, as dori sa stiu ce as putea face ca sa nu suport in totalitate costurile de construire a unui acoperis, ci ca si asociatia, prin membrii sai care locuiesc in bloc cu mine, sa participe cu cota parte.

Va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Probleme ipoteca
Va multumesc pentru promptitudinea si amabilitatea de care ati dat dovada. Raspunsul dvs. este mai mult decat imbucurator si ne este de mare folos.