avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 786 soluții astăzi
Forum Activitate marc15

Activitate marc15

Am un credit pe PFA pt. costructie sediu.Bidic bani din banca fac plati(materiale,muncitori)Cum inregistrz in reg. incasari si plati ?Cum procedez la anul cind lucrarea se va finaliza ca noul sediu?Va apare o pierdere uriasa la finele ac. an.Este in regula ?
Multumesc,dar am fost derutat de OUG 44/2008 art. 16 Sectiunea 1
daca investitiile nu sunt deductibile,cum operez suma cheltuita in registrul de incasari si plati, banii prvind din firma (PFA) ? Cu multumiri !
Sunt PFA si estimez pt. 2008 un profit de 10000 lei din activ. de proiectare. Este corect ca suma de 8000 lei sa o folosesc ca prticipare la majorarea capitalului social al unui SRL cu profil de consultanta economica (PFA devine astfel un nou actionar) la care SRL sunt actinar ca persoana fizica ? Este aceasta suma(8000 lei) cheltuiala deductibila pt. PFA in exercitiul financiar al anului 2008 ?
care este ratiunea unor sisteme de pensii separate cu criterii discriminatorii?Este strigator ca un fost securist(pe care l-am hulit si acuzat in tot felul in cele mai multe cazuri pe buna dreptate) sa se pensioneze la 52 de ani iar pensia sa depaseasca 35 milioane.Armata ,politia sri si mai stii cine beneficiaza pe linga aceste pensii de avantaje incredibile ca asistenta medicala preferentiala (in spitale proprii) medicamente gratuite, casa de sanatate proprie, case de odihna etc.Cine are interesul de a proteja aceasta casta si de ce nu se face nimic pentru anularea acestor privilegii ? Cine se teme si de ce?(privilegiile fostilor activisti au fost rase fara probleme)Care ar pute fii caile prin care s-ar putea declansa o actiune de indreptare a acestei nedreptati?