Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general constructie noua pe un PFA
Discuție deschisă în Contabilitate în general

constructie noua pe un PFA

Am un credit pe PFA pt. costructie sediu.Bidic bani din banca fac plati(materiale,muncitori)Cum inregistrz in reg. incasari si plati ?Cum procedez la anul cind lucrarea se va finaliza ca noul sediu?Va apare o pierdere uriasa la finele ac. an.Este in regula ?
Fiscul nu va admite sa treceti pe cheltuieli cat credeti dv. de cuviinta. Asta , sub aspectul cheltuielilor (adica a platilor DECONTATE pe cheltuieli)
In registrul de care vorbeati, inregistrarile le faceti la plati, deoarece acest lucru reprezinta. Nu toate platile insa trebuie sa fie inregistrate si la cheltuieli.