avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 723 soluții astăzi
Forum Activitate vepex1998

Activitate vepex1998

Erau cateva conditii care trebuie indeplinite din cate imi aduc aminte:
- inspectia sa fie in derulare la 14.05.2020 (aici au modificat si au introdus si dupa 14.05.2020).
- decizia de impunere sa fie achitata pana la termenul de plata al acesteia - deci, da, trebuie sa respectati termenul de plata de 20.02.2022.
- cererea de scutire accesorii sa fie inregistrata la organul fiscal in maxim 90 de zile de la comunicarea deciziei.
- se anuleaza accesoriile calculate pana in prezent doar pentru debitele stabilite pana la 31.03.2020.
Ce nu mai stiu eu, este daca s-a prelungit aceasta masura si dupa 31.01.2022. Ar fi trebuit deja depusa cererea pana la data de 31.01.2022 dupa cum spun ei in OG11/2021.

Buna ziua!
Suntem o societate de constructii si am incheiat un contract de executie
lucrari pe care il executam in asociere cu alti 3 constructori, noi fiind
lideri de asociere. Am achitat asigurari de buna executie si asigurari pentru calitatea lucrarilor, asigurari pe care trebuie sa le impartim procentual cu ceilalti asociati. Cum facem aceasta recuperare a cheltuielilor cu asigurarile? Se poate face refacturare fara TVA (deoarece noi le-am achitat pe baza de decont, adica fara TVA) sau, noi fiind platitori de TVA, trebuie sa facem refacturarea cu TVA?