Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA ANULARE OBLIGATII DE PLATA ACCESORII - INSPECTIE ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

ANULARE OBLIGATII DE PLATA ACCESORII - INSPECTIE FISCALA

Buna ziua!
Va prezint urmatorul caz:
- unei firme care a avut inspectie fiscala pt perioada 2016-2021 i s-a stabilit in procesul verbal TVA de plata si impozit pe dividende. TVA -ul de plata s-a stabilit pt perioade anterioare datei de 31.03.2020 , iar impozitul dividende pt noiembrie 2021.
In fisa, scadenta acestor sume stabilite in procesul verbal este 20.02.2022.
Cum trebuie sa procedeze firma pentru a beneficia de anularea obligatiilor de plata accesorii? Se vor anula toate accesoriile aferente (calculate pana la data platii ) debitelor la 31.03.2020 sau doar accesoriile calculate pana la data de 31.03.2020?
Daca nu se respecta termenul de plata 20.02.2022 , dar plateste pana la 30.06.2022 , mai poate sa beneficieze de anularea accesoriilor?
Multumesc mult!
adriacst, utilizator
Erau cateva conditii care trebuie indeplinite din cate imi aduc aminte:
- inspectia sa fie in derulare la 14.05.2020 (aici au modificat si au introdus si dupa 14.05.2020).
- decizia de impunere sa fie achitata pana la termenul de plata al acesteia - deci, da, trebuie sa respectati termenul de plata de 20.02.2022.
- cererea de scutire accesorii sa fie inregistrata la organul fiscal in maxim 90 de zile de la comunicarea deciziei.
- se anuleaza accesoriile calculate pana in prezent doar pentru debitele stabilite pana la 31.03.2020.
Ce nu mai stiu eu, este daca s-a prelungit aceasta masura si dupa 31.01.2022. Ar fi trebuit deja depusa cererea pana la data de 31.01.2022 dupa cum spun ei in OG11/2021.

De la Serviciul Fiscal mi-au spus ca daca platim pana in 20 februarie se anuleaza obligatiile accesorii calculate doar pana la data de 31.03.2020, celelalte dobânzi si penalitati calculate din 01.04.2020 pana in prezent trebuie sa le platim. Si eu stiam ca se anuleaza toate, dar chiar nu stiu ce sa facem.
Multumesc mult pentru raspuns!