avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 919 soluții astăzi
Forum Activitate DORISCT

Activitate DORISCT

Buna ziua , inainte de orice va doresc tuturor un an plin de impliniri si reusite , un an plin de sanatate si fericire ...acum revin la problema mea, am un copil de 22 de ani ce a lucrat in perioada 01.06.2009 pana la data de 11.05.2010 si din perioada 30.08.2010 pana la data de 25.11.2010, acum patronul restructureaza si dorim sa stim daca beneficiaza de somaj si daca da ., ce acte trebuie sa pregatim pentru depunerea lor si obtinerea bonificatiei de somaj.
Daca perioada de trei luni , in care nu a gasit de munca ii poate afecta dreptul de a beneficia de somaj si daca da ,ce solutii avem pentru rezolvarea acestor probleme, va multumim pentru consultanta si sprijinul pe care ni-l oferiti in a putea fi si noi informati , cu deosebita stima si respect , va dorim o zi buna in continuare.
Va rog sa-mi da-ti un raspuns in legatura cu noua modificare la contributia pentru C.A.S ca si angajat ,intr-o societate comerciala cu carte de munca pe termen nelimitat.Doresc sa stiu in ce mod imi afecteaza venitul aferent(salariul) lunar si daca prin noua modificare la contributia lunara ,personala ,imi va diminua venitul curent la calcularea salariului.
In ce mod as putea pune problema in cazul diminuarii venitului prin noua cota de contributie,tinand cont caci totusi suntem cu totii implicati in mod direct si suportam "situatia de criza economica mondiala"............calculul aferent contributiei ar trebui sa-mi diminueze cota aferenta de impozitare ,diminuand efectul direct resimtit la venitul final - lunar si daca da atunci va rog sa-mi dati informatiile necesare pentru a putea proteja veniturile directe( care sunt ale intregii familii).
Va multumesc pentru sprijinul si informatiile ce mi le veti oferi,cu deosebita stima si respect. DORIN
Va doresc numai de bine.
Răspuns la discuția Recuperare carte de munca


Va multumesc foarte mult pentru aceasta informatie,va doresc numai de bine si reusite in activitatea d-voastra ,iar familiei toate cele bune.
Cu stima si respect DORISCT


Aduc completare la primul mesaj,caci societateaq are reprezentant in interiorul sau, care completeaza cartile de munca si este recunoscut de catre ITM din judetul unde locuiesc.
Buna tuturor si bun gasit,am o problema cu angajatorul vechi si imi pune destul de grav problema recuperarii cartii de munca. Am depus demisia si am incercat sa fac lichidarea iar cel de la biroul personal nu imi inchide fisa de lichidare pentru a obtine cartea de munca, invocandu-mi diverese motive, dupa cum urmeaza:
- ca nu imi poate elibera cartea de munca, deoarece nu e completata si incheiata de catre ITM
- ca nu o poate duce, pana nu face platile catre angajati
- ca abia prin septembrie o voi putea obtine
-ca am datorii la C.A.R.,explicandu-i ca de fapt nu vreau sa ma retrag din CAR-ul soc. si dorindu-mi sa-mi pastrez statutul de membru
-ca daca am stiut ca plec de ce nu l-am anuntat din timp cu doua- trei saptamani inainte
Ce lege as putea invoca pentru a-mi rezolva problema si a obtine cartea de munca,pentru a o depune la noul loc de munca?
Răspuns la discuția LEGEA SPORURILOR
Multumesc mult de tot pentru informatiile primite ,informatii care de fapt vor fi in folosul mai multor colegi si de ce nu si in general celor direct interesati.
Sunt interesat in mod direct despre tot ceea ce cuprinde LEGEA SPORURILOR ,SCHIMBAREA NORMELOR MUNCII IN CE MOD SI DE CATRE CINE SINT AUTORIZATE SCHIMBAREA SAU MODIFICAREA NORMELOR MUNCII.
Sunt interesat daca exista : LEGE SI CARE ANUME CARE PROTEJEAZA ANGAJATUL SAU ANGAJATII FATA DE PATRONAT IN MOMENTUL RESTRUCTURARII SI MAI ALES DACA POATE FI ATACATA DECIZIA TINAND CONT IN MOD EXPRES CA SOCIETATEA PRACTICA COLABORARI CU ANGAJATI IN CONVENTIE (MAI MULT SAU MAI PUTIN ACOPERIT LEGAL)
SOLICIT RASPUNS LA :--------NEGOCIERE SALARIU IN BAZA LEGALA
..........ACOPERIRE JURIDICA LA CEEA CE DENUMESTE FISA POSTULUI
..........SPORURI SI BONUSURI CONFORME LEGII IN VIGOARE A STATULUI ROMAN