avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 752 soluții astăzi
Forum Activitate R()bert

Activitate R()bert

Buna ziua,
Dupa ce am citit legea legata de jocurile de noroc, am interpretat cum ca pentru ceva de genul acesta
[ link extern ]
ar fi nevoie de autorizatie de jocuri de noroc fiind vorba de alocarea premiului folosind un instrument de atribuire aleatoriu si punand in vanzare bilete expre pentru acest concurs.

Va rog sa imi confirmati sau infirmati aceasta informatie

Multumesc
Multumesc.
Ma gandeam ca functioneaza si fara PFA. Ca la chirii de exemplu
Este o speta așa interpretabila?
Buna ziua,
Va mulțumesc.
Imi puteti exemplifica cum se calculeaza pentru 23000lei într-un an de exemplu?

10% din 23.000. Iar CAS si CASS ca procent tot din 23.000?

Mulțumesc.

Nu poti primi bani ca simpla persoana fizica? Ca cei care inchiriaza de exemplu?
Este obligatoriu PFA?


george-neagu a scris:

Va infiintati pfa la registrul comertului si platiti impozit pe venit 10%, cass 10% si cas 25% , utimile doua doar daca venitul net (incasari - plati) peste plafonul celor 12 salarii minime brute pe economie. Altfel nu.

Buna ziua,

Incerc sa fac o simulare si am nevoie de putin ajutor.

O persoana fizica poate lucra printr-o platforma de genul freelancer si poate incasa direct pe card venitul, urmand ca sa completeze declaratie unica la inceput de an pentru a plati impozit?

-Daca da, ce impozite se platesc (in ce %) ?
-Se aplica acelasi plafon la asigurari de 22.800ron venit anual?
- mai sunt alte taxe/impozite?

Va multumesc mult

Buna ziua,
Rog sa imi spuneti daca am plasat intrebarea in categoria gresita.
Multumesc
Buna ziua,
Dupa ce am citit legea legata de jocurile de noroc, am interpretat cum ca pentru ceva de genul acesta
[ link extern ]

ar fi nevoie de autorizatie de jocuri de noroc fiind vorba de alocarea premiului folosind un instrument de atribuire aleatoriu si punand in vanzare bilete expre pentru acest concurs.

Va rog sa imi confirmati sau infirmati aceasta informatie

Multumesc