avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 786 soluții astăzi
Forum Activitate Laurentiu9

Activitate Laurentiu9

Buna ziua!
In primul rand va multumim pentru oportunitatea de a putea lua legatura. Va rugam sa ne ajutati si pe noi in acest caz.
Acum cateva zile(pe 18 februarie) fiul meu de 16 ani a fost agresat de un copil de 17 ani si unul de 18 ani. In urma agresiunii a ajuns la spital cu dubla fractura de mandibula.

De fapt am fost trimisi cu ambulanta de la Spitalul Motru la Spitalul din Targu Jiu (acolo i s-a facut tomograf, raze, ecograf, analize) si am fost trimisi cu ambulanta la Spitalul din Craiova la chirurgie maxilo-faciala.

La Spitalul din Craiova a fost internat 3 zile, i s-a fixat mandibula cu sarme si a fost externat. Am fost ieri la medicina legala unde i s-a eliberat certificat medico-legal cu 70-75 de zile de ingrijiri.

Intre timp am fost sunat de politie care a identificat agresorii. Politistul mi-a spus pe scurt ca ar fi luat declaratii si principalul agresor a recunoscut ca l-a acostat pe fiul meu si pe un coleg de clasa al fiului meu pentru faptul ca fiul meu si colegul lui ar fi vorbit urat despre el mai demult si de asta l-ar fi lovit. Mai zice ca fiul meu a incercat sa se apere si l-ar fi lovit si el , lucru care este partial adevarat pentru ca fiul meu intradevar a incercat sa se apere dar a fost imobilizat de cel de-al doilea tanar care il insotea pe acesta dar nu lovit si de acesta. Din ce am inteles lucrurile s-au derulat destul de rapid. Aceste lucruri pot fi confirmate de colegul care il insotea pe fiul meu. Acum politistul zice ca agresorii nu au depus plangere, lucru care pare cam ciudat , cum sa depuna ei plangere?
V-as ruga sa ma sfatuiti cum sa procedam in continuare:
- Depune fiul meu plangere penala impotriva agresorilor unde povesteste ce s-a intamplat si il indica drept martor pe colegul lui.
- Pe la spitale ni s-a tot spus ca o sa trebuiasca sa platim noi ambulantele cu care a fost transportat si serviciile medicale. Ne-au intrebat si am spus ca a fost victima unei agresiuni cu autori necunoscuti, pentru ca nu le cunostea numele celor doi. Cum se procedeaza cu aceste cheltuieli?
Va multumesc!
Sincer, ma asteptam la un raspuns mai elocvent. Este cert ca voi primi citatie nu asteptam sa imi confirme cineva acest aspect. Iar dupa exprimare cred ca nu ati inteles nimic din ce am intrebat. Ce legatura are jurnalismul pe facebook cu postarea stirilor in pagini si grupuri, poate dumneavoastra nu sunteti familiarizat cu aceste "medii sociale". Dar decat sa veniti cu remarci de genul, mai bine abtineti-va. Daca ma puteai ajuta ce articole de lege sa folosesc in intampinare mai ziceam dar asa....Vad ca esti consultant in domeniul afacerilor, crede-m ca in acel domeniu cred ca ma pricep mai bine decat te pricepi tu la probleme juridice...
Va rog sa ma ajutati si pe mine intr-o problema. Sunt administratorul unui grup de facebook de peste 8000 de persoane in care postez aproape zilnic stirile aparute in cotidianele judetene si locale care fac referire la orasul meu. La sfarsitul lunii ianuarie am distribuit o stire a unui ziar sapatamanal care era deja si publicata de 2 zile si pe pagina de facebook a ziarului respectiv. In stirea respectiva si imaginea preluata de facebook din articolul respectiv este vorba despre niste functionarii ai primariei care "se relaxau" intr-un stagiu de pregatire printr-un proiect european la o statiune. Ulterior am fost contactat de unul dintre functionarii incriminati in articolul ziarului respectiv si mi-a transmis ca dumneaei, este vorba de o bibliotecara anagajata a primariei, nu a participat la proiectul respectiv si are probe ca a fost in concediu de odihna si ziarul respectiv i-a preluat poze private de pe profilul de facebook si le-a publicat in articol aducandu-i o gramada de prejudicii care mi-le-a insirat....Spuneti-mi si mie cum sa imi pregatesc apararea in acest caz. Specific ca in ziua in care am primit mesajul de la bibliotecara mi-am cerut mii de scuze si i-am spus ca nu am avut cunostinta de veridicitatea informatiilor si pozelor din articolul respectiv si l-am si sters, desi nici acum nu stiu daca informatiile sunt adevarate sau nu am crezut-o. Acum tocmai am aflat ca am fost actionat in judecata alaturi de ziarul care a publicat stirea, am vazut pe portalul judecatoriei calitatea de parat..dar nu am primit nimic inca acasa.