avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 828 soluții astăzi
Forum Activitate iontab

Activitate iontab

Buna ziua,
Acum o luna am fost oprit de politie sub pretextul ca am trecut pe culoarea rosie a semaforului. Am incercat sa ii explic ca nu era rosu cand am intrat eu in intersectie dar nu am mai rezolvat nimic. Mi-a suspendat carnetul pt 1 luna.
Pt cine stie este vb de o intersectie de pe drumul sarii ... care este relativ lunga... si nu poate fi traversata in 10 sec ... cat ar dura sa dispara pana si culoarea galbena a semaforului.
Am scris in PV ca nu sunt de acord cu fapta constatata, am depus contestatie la jud sect 5, mi s-a stabilit pe data de 13 ianuarie.
Acum ... cateva intrebari :
1) Ce se intampla daca nu ma prezint la proces? ... mai sunt pus sa platesc si alte taxe in afara de amenda? ceva taxe de judecata ... sau avocatul apararii?
2) Crede cineva ca am sanse sa castig ... eu am avut si un martor in masina ... care nici macar nu apare pe PV?
3)Cam care ar fi pretul ca sa fiu reprezentat de cineva in acest proces?
Răspuns la discuția Probleme cu inmatricularea
Din cate am inteles ... eu pot sa circul cu masina, desi este inmatriculata pe numele lui.
In cazul unui accident eu pot sa il dau in judecata si sa ii cer daune materiale tinand cont ca nu am putut sa inmatriculez masina si astfel nu am avut cum sa imi fac asigurare casco?
Se poate face asa ceva? As avea vreo sansa sa castig procesul in acest caz?
Sau in primul caz .... procesul pentru neacordarea actelor?
Răspuns la discuția Probleme cu inmatricularea
M-am interesat in bucuresti si singura solutie e sa il dau in judecata.
Cu cine pot sa vb in legatura cu acest subiect. Cat timp dureaza acest lucru, costuri ... si ce alte implicatii mai sunt in aceasta situatiue?
Răspuns la discuția Probleme cu inmatricularea
Dar el e obligat sa imi dea actele respective ... tinand cont ca eu sunt amendat daca nu o inmatriculez in timp de o luna?
Răspuns la discuția Probleme cu inmatricularea
in cazul 2

daca eu fac acest lucru inseamna ca trebuie sa platesc eu impozitul individului, sau mi se va emite acel act necesar inmatricularii fara sa fie platit impozitul?

Alta intrebare: tinanad cont ca eu sunt penalizat sa imi inscriu masina in termen de o luna de la cumparate, el nu este obligat sa imi dea toate actele necesare?

Daca fac plangere la pol rom tim .... ca respectivul are datorii la impozit?
Salut,
Acum o luna si jumatate mi-am cumparat o masina inscrisa pe romania, din timisoara, si nici pana acum proprietarul nu mi-a trimis toate actele necesare inmatricularii masinii pe numele meu.
Actul necesar este o fisa pprin care el dovedeste ca a platit impozitul la masina, hartie care mie imi este obligatorie la dosar.
Problema mea este ca eu nu pot inscrie masina pe numele meu, din cate am auzit pot circula cu ea dar nu pot face casco pt ea si mie in 10 zile imi expira inspectia RAR ... care ma va mai costa inca 80 ron + o amenda de 50 ron pe care eu sunt nevoit sa o platesc la inscriere pt ca nu am inscris masina in perioada de o luna de la cumparare.
Ce pot face eu in aceasta situatie, la cine sa ma adresez, cum este cel mai corect sa procedez si daca este necesara actionarea in instanta, va rog explicati-mi si mie pasii pe care trebuie sa ii urmez.
Va multumesc.