Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Carnet suspendat - nevoie de avocat
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Carnet suspendat - nevoie de avocat

Buna ziua,
Acum o luna am fost oprit de politie sub pretextul ca am trecut pe culoarea rosie a semaforului. Am incercat sa ii explic ca nu era rosu cand am intrat eu in intersectie dar nu am mai rezolvat nimic. Mi-a suspendat carnetul pt 1 luna.
Pt cine stie este vb de o intersectie de pe drumul sarii ... care este relativ lunga... si nu poate fi traversata in 10 sec ... cat ar dura sa dispara pana si culoarea galbena a semaforului.
Am scris in PV ca nu sunt de acord cu fapta constatata, am depus contestatie la jud sect 5, mi s-a stabilit pe data de 13 ianuarie.
Acum ... cateva intrebari :
1) Ce se intampla daca nu ma prezint la proces? ... mai sunt pus sa platesc si alte taxe in afara de amenda? ceva taxe de judecata ... sau avocatul apararii?
2) Crede cineva ca am sanse sa castig ... eu am avut si un martor in masina ... care nici macar nu apare pe PV?
3)Cam care ar fi pretul ca sa fiu reprezentat de cineva in acest proces?
Daca ati facut plangere impotriva procesului verbal incheiat trebuie sa va prezentati si sa va sustineti apararile. Nu aveti de platit alte taxe....chiar aveti sanse sa nu platiti nici amenda. Iar persoana care era cu dumneavoastra in masina poate sa fie propusa ca martor de catre dumneavoastra. Car despre reprezentarea in proces , discutati cu un avocat. Fiecare are onorariile sale.
Mult succes.