avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 479 soluții astăzi
Forum Activitate xAdrian

Activitate xAdrian

Discuție Custodie copil
Buna seara ! Am o prietena care are o problema foarte grava, ea impreuna ca sotul ei au un baietel de vreo 5 ani,s-au despartit au avut procesul de divort si de custodia copilului care s-a incheiat,iar in acte,copilul a ramas la ea. Problema este ca fostul ei sot a luat copilul si nu i-l da,chiar daca in acte ea are custodia lui,el spune ca nu vrea copilul la ea,dar copilul a stat la ea pe la inceputul procesului,iar cand au venit orele lui de vizita,el a luat copilul si a plecat cu el iar de atunci nu l-a mai vazut,nici macar la telefon nu o lasa sa vorbeasca cu el,iar politia zice ca nu are ce sa faca,ca nu poate sa ia copilul cu forta de acolo chiar daca dreptul ii revine mamei. Intrebarea mea este urmatoarea: Ce este de facut in situatia asta? Cum isi poate recupera copilul de la el ?
Deci..eu conduceam un moped,eram in timpul serviciului,iar intr-o intersectie soferul unui autoturism nu mi-a acordat prioritate,mopedul meu a ricosat in alta masina parcata,iar din cauza impactului am fost aruncat pe trotuar.Am fost la spital,am scos certificat de la iml,in urma impactului am suferit o lovitura la cap(chiar daca aveam echipamentul de protectie),piciorul stang umflat de sus pana jos,etc,iar la certificatul iml mi-a spus ca sunt rani superficiale si ca doar lovitura de la cap conteaza. Cum procedez mai departe ?