avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 557 soluții astăzi
Forum Activitate herr.Solo

Activitate herr.Solo

Buna ziua. Lucrez la Deutsche Post cu contract nedeterminat si in urma cu 4 luni mi-a fost suspendat dreptul de a conduce in Germania pana la absolvirea testului MPU. Din pacat acesta costa cu mult peste economiile mele, si e f posibil sa pici oricum. Intrebarea mea este: Pot redobandi dreptul de a conduce in UE din Romania? Sa dau iar examenul de conducere si sa imi elibereze statul roman un nou permis? Va multumesc pentru atentie.
Permisul il inapoiez autoritatilor de la noi.. nu mi-am preschimbat permisul in Germania.
Intrebarea mea era alta: Pot da din nou examenul auto daca mie inca nu mi-au expirat categoriile(B)? Pe spatele permisului scrie din 2009 pana in 2024. Mie imi trebuie sa scrie din 2019 pana in 2029. Doar asa cica mai pot circula in Germania. Obtin din nou permisiunea de conduce in UE.
Va multumesc.
Buna seara.
Mi-a fost suspendat dreptul de a conduce in Germania pana la absolvirea testului MPU (idioten test).
Am inteles ca pot evita acest test care e foarte costisitor, daca obtin un nou permis de conducere in Romania.
Ce trebuie sa fac pt a reusi asta? Trebuie sa fac scoala din nou?
Precizez ca dreptul de a conduce a fost suspendat de catre autoritatea pemiselor si nu prin decizie judecatoreasca.
Va multumesc pentru atentie.