Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Obtinerea unui nou permis de conducere in urma ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Obtinerea unui nou permis de conducere in urma suspendarii acestuia in Germania

Buna seara.
Mi-a fost suspendat dreptul de a conduce in Germania pana la absolvirea testului MPU (idioten test).
Am inteles ca pot evita acest test care e foarte costisitor, daca obtin un nou permis de conducere in Romania.
Ce trebuie sa fac pt a reusi asta? Trebuie sa fac scoala din nou?
Precizez ca dreptul de a conduce a fost suspendat de catre autoritatea pemiselor si nu prin decizie judecatoreasca.
Va multumesc pentru atentie.
Conform legislatiei rutiere din Romania nu aveti voie sa aveti doua permise de conducere nationale, unul german si unul romanesc.
Dosarul care il depuneti pentru inscrierea la examenul pentru obtinerea unui permis romanesc trebuie sa contina, printre altele, o declaratie pe proprie raspundere ca nu aveti un alt permis de conducere.
Daca dati o declaratie falsa sunteti pasibil de o pedeapsa penala. Bazele de date ale politiior din statele UE sunt interconectate si este usor sa fiti verificat.
Sfatul meu este sa nu riscati. Dvs. decideti.
ing. Ioan Ciobanu
Permisul il inapoiez autoritatilor de la noi.. nu mi-am preschimbat permisul in Germania.
Intrebarea mea era alta: Pot da din nou examenul auto daca mie inca nu mi-au expirat categoriile(B)? Pe spatele permisului scrie din 2009 pana in 2024. Mie imi trebuie sa scrie din 2019 pana in 2029. Doar asa cica mai pot circula in Germania. Obtin din nou permisiunea de conduce in UE.
Va multumesc.
herr.Solo, utilizator