avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 272 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Obtinerea unui nou permis de conducere in urma ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Obtinerea unui nou permis de conducere in urma suspendarii acestuia in Germania

Buna seara.
Mi-a fost suspendat dreptul de a conduce in Germania pana la absolvirea testului MPU (idioten test).
Am inteles ca pot evita acest test care e foarte costisitor, daca obtin un nou permis de conducere in Romania.
Ce trebuie sa fac pt a reusi asta? Trebuie sa fac scoala din nou?
Precizez ca dreptul de a conduce a fost suspendat de catre autoritatea pemiselor si nu prin decizie judecatoreasca.
Va multumesc pentru atentie.
Cel mai recent răspuns: herr.Solo , utilizator 16:44, 16 Martie 2019
Conform legislatiei rutiere din Romania nu aveti voie sa aveti doua permise de conducere nationale, unul german si unul romanesc.
Dosarul care il depuneti pentru inscrierea la examenul pentru obtinerea unui permis romanesc trebuie sa contina, printre altele, o declaratie pe proprie raspundere ca nu aveti un alt permis de conducere.
Daca dati o declaratie falsa sunteti pasibil de o pedeapsa penala. Bazele de date ale politiior din statele UE sunt interconectate si este usor sa fiti verificat.
Sfatul meu este sa nu riscati. Dvs. decideti.
ing. Ioan Ciobanu
Permisul il inapoiez autoritatilor de la noi.. nu mi-am preschimbat permisul in Germania.
Intrebarea mea era alta: Pot da din nou examenul auto daca mie inca nu mi-au expirat categoriile(B)? Pe spatele permisului scrie din 2009 pana in 2024. Mie imi trebuie sa scrie din 2019 pana in 2029. Doar asa cica mai pot circula in Germania. Obtin din nou permisiunea de conduce in UE.
Va multumesc.
Ultima modificare: Sâmbătă, 16 Martie 2019
herr.Solo, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Permis retinut pentru alcool in germania miklosfulop miklosfulop buna am si eu o intrebare la care nu gasesc raspuns :( pe data de12 mai mia fost retinut permisu pt alcol #-o 1,62 in sange asa ca mi sa suspendat dreptul ... (vezi toată discuția)
Cum procedez pentru a renunta la permisul de conducere? ContSters103316 ContSters103316 Va rog ajutati-ma in urmatoarea problema: cum procedez pentru a renunta la permisul de conducere auto? ce act trebuie sa-mi elibereze cei de la evidenta ... (vezi toată discuția)
Poate un cetățean moldovean să facă, la poliție, o cerere de renunțare la permisul de conducere moldovenesc și să obțină un permis românesc? vicutza45 vicutza45 Bună ziua.. In cazul in care o persoana detine deja un permis de conducere moldovenesc,care nu este valabil mai mult de 6 luni pe teritoriul Germaniei(nici ... (vezi toată discuția)