avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1967 soluții astăzi
Forum Activitate Roxana Oxana

Activitate Roxana Oxana

Extrem de util! Va multumesc!
Buna ziua,
solicit suportul unui avocat pe o speta destul de greoaie . Sotul meu si fratele sau vor sa faca succesiunea dupa decesul bunicii lor . Bunica si fii au facut succesiune dupa moartea bunicului . Intre timp a decedat tatal sotului, iar unchiul sotului a vandut o parte din teren, pe care a incasat o parte din bani si pentru care nu exista un contract de vanzare cumparare ci un act de promisiune de vanzare, instrainare cu termen de 2028 . Se pare ca unchiul a incasat niste bani de la presupusul cumparator . In acest moment nici tatal si nici unchiul sotului nu mai traiesc iar sotul meu si fratele sau trebuie sa faca succesiunea . Care sunt pasii pe care trebuie sa-i demaram pentru soluctionare ?
Va multumesc anticipat pentrru suport .
Răspuns la discuția Acte necesare pentru mostenire
Multumesc!
Soțul meu, împreună cu fratele lui sunt moștenitorii unchiului lor decedat de anul trecut. Soția unchiului vrea sa faca succesiunea însă inteleg ca la imobilul care face subiectul discuției este moștenitoare și bunica celor 2 frați, mama unchiului decedat.
Conform legislației, bunica poate sa cedeze dreptul danseia asupra imobilului pentru a demara procedura succesorala.
Este obligatoriu ca nepoții sa fie prezenti la notar?
Care sunt documentele necesare si obligatorii in acest caz?
Multumesc anticipat pentru răspunsuri.