avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 478 soluții astăzi
Forum Activitate Alierbag

Activitate Alierbag

Răspuns la discuția Legalitate act normativ
Mentionez si faptul ca nu eu sunt cel care l-am angajat..
Primarul este șeful ierarhic superior al tuturor angajatilor,numai el poate angaja sau restituie din functie un angajat
Răspuns la discuția Legalitate act normativ
Mulțumesc pentru raspunsuri
As mai avea o intrebare si anume:
Sunt secretar de comună având functie publica de conducere,fiica mea este angajată în cadrul aceleași instituții pe functie de execuție.
Conform organigramei instituției este subordonată secretarului,dar conform fișei postului si a regulamentului de organizare si functionare a instituției este subordonat primarului .
Exista incompatibilitate având în vedere faptul că nu eu sunt cel care i-a stabilit salariul?
Dispozitia de stabilire a salariului este emisă de către primar si secretarul il abuzează doar de legalitate.
Am pus aceasta intrebare pentru faptul că Institutia Prefectului a depus petiții la ANI motivînd faptul că în cadrul aparatului de specialitate al primarului exista cazuri de raporturi ierarhice directe.
Primarul a inițiat proiectul de hotărâre cu privire la modificarea organigramei in sensul ca anumite compartimente din subordinea secretarului sa treaca in subordinea directă a primarului.
Institutia prefectului a atacat hotărârea respectivă in instanta de contencios administrativ fara a motiva nelegalitatea acesteia
Răspuns la discuția Legalitate act normativ
Dar la Hotararea Consiliului local nu trebuia întăi sa se faca procedura prealabilă?
Poate si sunt convinsă că Consiliul local ar fi revocat hotărârea respectivă dar prefectul a formulat acțiune la instanta de contencios administrativ.
Răspuns la discuția Legalitate act normativ
Nu s-a constatat la controlul de legalitate ca actul este nelegal
Răspuns la discuția Legalitate act normativ
Baza legală a Hotărârii nu este doctrina ci prevederile Legii 188/1999 si a Legii nr.215/2001
Răspuns la discuția Legalitate act normativ


CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Dacă aveți doctrina la
O hotărâre de Consiliu local se poate a5aca in instanta pe motiv că conform doctrinei exista dubii cu privire la legalitatea și oportunitatea acesteia?
Sunt secretarul unei comune, potrivit organigramei instituției compartimentul in care este angajată fiica mea imi este subordonat direct
Exista raport ierarhic direct?
Mentionez ca conform fișei postului este subordonată primarului