avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 736 soluții astăzi
Forum Activitate mykatmyssy

Activitate mykatmyssy

Răspuns la discuția Trecerea de persoane la asociatie
Ma gandeam ca poate este un act undeva care sa specifice clar care sunt conditiile prin care se impune aceasta trecere,dar se pare,din cate mi-ai spus ca totul este la mana asociatiei si a sefilor de scara.avand in vedere ca s-a taiat curentul de pe casa scarilor pt. a se face economie[si au pus fiecare beculete la usa pe care le aprind cu randul :))....vecinii sunt majoritate pensionari,cu ochii pe vizor se pare ca sunt la mana lor.dar pana la urma las sa se bucure ei de cei 50 de lei cu care m-ar taxa...numai sa nu am surpriza sa treaca si muncitorii la asociatie :))
Avand 2 apartamente,in cadrul aceleiasi asociatii ,dar pe scari si blocuri diferite,sefii de scara au voie sa treaca aceeasi persoana la asociatie in ambele locuri?{avand in vedere ca la unul se lucreaza la reparatii si automat esti in vizorul vecinilor....dar neavand conditii de dormit,locuit in unul din ele}.Trebuie anuntata asociatia de lucrari,sau seful de la scara respectiva?
Răspuns la discuția nelamurire la succesiune
Asa mi se parea si mie logic.titlul de proprietate este numai pe numele tatalui,deci nu vad dezbaterea pe numele mamei de ce ar trebui facuta.bineanteles ca ceea ce mie mi se pare logic,poate in lege e scris altceva.
in cazul desesului ambilor parinti se mai face succesiunea dupa mama daca aceasta a decedat prima si titlul de proprietate este trecut numai pe numele tatalui,acesta decedand ulterior?avand in vedere ca au trecut cei 2 ani de zile in care nu s-a facut succesiunea,trebuie platite impozitele imob. pentru o succesiune,sau pentru amandoua?
am o mare nelamurire.anul trecut ne-au fost cerute datele de pe carnetul de conducere de catre o ruda,pt. a scapa pe alta,care se pare ca a trecut pe rosu si s-a trezit cu amenda de circulatie acasa()in italia).pt ca aceasta sa nu mai plateasca amenda,am trimis o declaratie ca a fost alta persoana la volan(din romania),nu cea in cauza care a primit amenda.acum intrebare...avand in vedere ca urmeaza ca in 2 zile sa plecam in italia,putem avea probleme cu acea amenda,care nu a mai fost platita de nimeni?in declaratie s-au dat toate datele din carnetul de conducere,copii,etc.ne-am facut oare probleme singuri?amenzile in alte tari se pot plati si la noi?cum functioneaza?multumesc
Discuție itp-ul
Buna ziua.Am o mare nelamurire.La o masina inmatriculata in italia,dar rulata in prezent in romania,se poate face ITP-ul si la noi,eventual in ce conditii.(avand in vedere ca nu gasesc nimic pe net,poate stie cineva normele astea europene...)