avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 910 soluții astăzi
Forum Activitate LOTY

Activitate LOTY

Multumesc pentru raspuns.
Nu am in contractul de munca nimic scris despre plata. Numai pe o foaia separata " Angajament"
L-am semnat numai inainte de a pleca din tara si l-am trimis scanat pe mail. Acum 2 zile mi-a cerut din nou sa semnez ca trebuie sa platesc si nu am mai semnat a 2-a oara. Va trebui sa platesc doar biletul de avion si cazarea pe 2 luni care mi s-au oferit gratuit sau nici pe acelea?
Buna ziua. Lucrez in Anglia ca asistent medical la un nursing home de 3 luni si inainte de a pleca din tara am semnat ca va trebui sa dau companiei angajatoare 2000 lire inapoi daca plec mai devreme de 1 an de la ei. Cand am ajuns in Anglia mi-au dat sa semnez contractul de munca in care nu se specifica sa dau vreun ban inapoi. Acum 2 zile mi-a venit de la biroul central un plic cu 2 hartii care trebuiesc semnate, una cu fisa postului meu de asistent medical pe care am semnat-o si cealalta din nou cu angajamentul ca voi plati 2000 de lire daca plec de la azil mai devreme de 1 an , hartie pe care nu am semnat-o . Firma mi-a asigurat pana acum biletul de avion gratuit , 2 luni de cazare gratuita si 3 traininguri . Eu vreau sa demisionez pentru ca nu imi place aici si mi-am gasit un alt job . Intrebarea mea este daca e legal sa mi se ceara 2000 de lire inapoi sau va trebui sa le platesc doar biletul de avion,cazarea pe 2 luni si trainingurile pe care ei mi l le-au oferit gratuit pana acum ?
Multumesc anticipat pentru raspuns.
Multumesc pentru raspuns.
Buna ziua.
Sunt asistenta medicala la medic de familie, am o vechime de 5 ani si as dori sa stiu care sunt drepturile mele in cazul in care angajatorul (medic de familie) isi inchide cabinetul pentru a lucra in strainatate. Am dreptul la somaj sau nu? Sa astept pana vine alt medic de familie in locul medicului meu sau sa-mi caut alt loc de munca? Medicul care va prelua pacientii C.M.I.-ului poate venii cu asistenta lui iar eu pot ramane fara servici. Astept raspuns.
Va multumesc.