avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 957 soluții astăzi
Forum Activitate cristigenu

Activitate cristigenu

Discuție Rectificare TP
Buna ziua . Am cumpărat casa părintească cu un teren aferent pe baza adeverinței de împroprietărire de la părinți . După vreo 6 ani s-a emis un titlu de proprietate pe numele mamei continind proprietatea mea dobândită prin CV și un alt teren extravilan care este al părinților . După decesul părinților am vrut sa fac intabularea și s-a constatat că casa și terenul meu figurează pe alta parcela . Acum trebuie sa rectific TP ,am depus toate actele la primărie ,a fost cu el la județ și mi s-a zis că nu se poate rezolva decit pe cale judecătorească pentru că terenul a intrat în circuitul civil ,ceea ce nu mi se pare corect deoarece nu e greșeală mea, iar atunci cînd l-am cumpărat nu exista TP . Cum as putea rezolva problema ? Va mulțumesc .
Buna ziua . Cum procedez la rectificarea unui TP in care este gresit numărul de parcela ? Menționez că titlul este pe numele mamei ,decedată intre timp ,iar proprietatea este pe numele meu . Cumpărarea s-a făcut în baza adeverinței de proprietate că după câțiva ani să apară TP pe numele mamei și cu eroare la numărul de parcela care am cumparat-o ,dar depistată abia acum cînd am vrut sa fac intabularea . Mai menționez că pe același TP mai figurează o parcela care nu am cumparat-o dar care e dezbătută la moștenirea mamei dar e totul corect ( tarla ,parcela ) . Greseala ar fi de la Primăria locală sau de la Consiliul Județean !