Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... titlu proprietate intrat in circuitul civil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

titlu proprietate intrat in circuitul civil

buna seara .Pentru a putea cere revocarea unui titlu de proprietate care este in neconcordanta cu adeverinta de proprietate emisa de comisia locala prin hotararea comisiei judetene am citit ca trebuie indeplinite cumulativ conditiile : 1) sa fie emis abuziv;2) fostii proprietari sa fi detinut la data emiterii TP adeverinta de proprietate si sa fie avut posesia .3)TP sa nu fi intrat in circuitul civil . Problema mea este ca nu stiu ce inseamna pct 3 , nu stiu daca pot cere revocarea si unde sa o depun??
TP-ul intra in circuitul civil in momentul in care o suprafata de teren inscrisa in acesta este instrainata, cand decedeaza titularul si se dezbate succesiunea, etc.

Kyandra a scris:

TP-ul intra in circuitul civil in momentul in care o suprafata de teren inscrisa in acesta este instrainata, cand decedeaza titularul si se dezbate succesiunea, etc.

Daca pe TP sunt trecuti 2 proprietari, unul decedat , dupa care s-a facut mostenirea, celalalt proprietar este in viata, se considera ca suprafetele din TP respectiv au intrat in circuitul civil?
sandoz, utilizator
Buna ziua . Cum procedez la rectificarea unui TP in care este gresit numărul de parcela ? Menționez că titlul este pe numele mamei ,decedată intre timp ,iar proprietatea este pe numele meu . Cumpărarea s-a făcut în baza adeverinței de proprietate că după câțiva ani să apară TP pe numele mamei și cu eroare la numărul de parcela care am cumparat-o ,dar depistată abia acum cînd am vrut sa fac intabularea . Mai menționez că pe același TP mai figurează o parcela care nu am cumparat-o dar care e dezbătută la moștenirea mamei dar e totul corect ( tarla ,parcela ) . Greseala ar fi de la Primăria locală sau de la Consiliul Județean !