Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Rectificare TP
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Rectificare TP

Buna ziua . Am cumpărat casa părintească cu un teren aferent pe baza adeverinței de împroprietărire de la părinți . După vreo 6 ani s-a emis un titlu de proprietate pe numele mamei continind proprietatea mea dobândită prin CV și un alt teren extravilan care este al părinților . După decesul părinților am vrut sa fac intabularea și s-a constatat că casa și terenul meu figurează pe alta parcela . Acum trebuie sa rectific TP ,am depus toate actele la primărie ,a fost cu el la județ și mi s-a zis că nu se poate rezolva decit pe cale judecătorească pentru că terenul a intrat în circuitul civil ,ceea ce nu mi se pare corect deoarece nu e greșeală mea, iar atunci cînd l-am cumpărat nu exista TP . Cum as putea rezolva problema ? Va mulțumesc .
Trebuie sa deschideti actiune in instanta.
Legea 18/1991
art.59^1
(2) Rectificarea titlurilor de proprietate se poate face de oficiul de cadastru și publicitate imobiliară, în temeiul hotărârii comisiei județene.
....