avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 874 soluții astăzi
Forum Activitate tudor64

Activitate tudor64

Răspuns la discuția Control Itm
Buna ziua si sărbători fericite!Am vorbit cu uni colegi de încredere care mai lucrează la firma respectiva,si nu sa schimbat nimic;Tichetele de masa tot din salariu le scade,adica trebuie să iei sa zicem pe o luna 10 milioane salar (dupa cate ore ai lucrate ca esti pletos la ora)ei iti dau 7 milioane si de restul iti da tichete de masa (cam băgate pe gat)eu stiu ca nu i legal asa ceva trebuie să iti dea bani aferenti orelor lucrate si daca vor sa dea tichete de masa dau (nu sunt obligati)dar nu e legal sa ti le scadă din salariu!!!
Sporur de 25 la suta nu le da nici acum!si atunci ce masuri a luat Itm -ul?

Editat :
citare raspuns anterior
Răspuns la discuția Control Itm
Buna dimineata,ok am inteles ce ati spus,dar ca se omite o intrebare;Eu ca fost angajat ii suspectez pe cei de la itm de blat cu angajatorul la care lucram,deoarece dovezile erau multe cum pot sa i trag la răspundere pe cei de la itm?daca fac o petitie la ministerul muncii sa faca un control la itm sa vada daca si au facut datoria conform legii si in paranteza(nu si au luat dreptul)?

Editat : citare raspuns anterior.
Răspuns la discuția Control Itm
Buna dimineata,am depus o petitie pentru neplata sporurilor de noapte si a concediului,raspunsul lor a fost ca le a dat un termen limita,conform art.6 si art.19 din legea 108/1999!!!Întrebarea mea este ce termen limita lea dat ca eu nu mi am văzut drepturile salariale și ce pot face in acest caz?este vreo solutie sa l tragi la răspundere pe inspectorul care a efectuat controlul?ca dovezile sunt concludente .Încă o dată mersi fff mult

Cornel Vasile a scris:

Pentru ce ati depus sesizarea la ITM si ce raspuns ati primit ?

Discuție Control Itm
Buna seara,in primul rand multumesc pentru timpul acordat,a o intrebare;Am lucrat la o firmă de pază unde nu mi sau plătit unele drepturi salariale,in cauza am făcut o petitie la itm in urma careia am primit un răspuns de care nu sunt multumit având în vedere că aveam probe concludente,fapt pentru care îi suspectez ca nu si au facut datoria.In acest caz ce pot face?cum pot controla daca si au facut datoria?mersi fff mult!!
Răspuns la discuția cuponul de somaj
Ce pot face in acest sens?

Cornel Vasile a scris:

Odata cu sosirea cuponului soseste si indemnizatia.

Buna ziua,sunt in somaj si imi ridic somajul de la postas,întrebarea mea este;in ziua cand vine cuponul de somaj vin si banii aferent lui?va intreb ca am dubii ca poștașul da la cine vrea el.mersi