avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 615 soluții astăzi
Forum Activitate Ucaa

Activitate Ucaa

Multumesc mult!asa m-am gandit si eu.Singurul lucru de care mi e teama si ma doare inima este ca daca nora mea o sa l determine pe fimiu sa plece,nu o sa ma lase sa mai imi vad nepotul.Pentru ca fiul meu m-a amenintat cu asta ,ca daca pleaca el sa nu l mai deranjez.
Apartamentul este al meu,in urma partajului,am facut cu uzufruct ,cat traiesc eu sunt propietar apoi intra in posesie fiul meu cand eu numai sunt.Am renuntat la uzufruct in 2020 ,nu m am gandit ca nora mea poate sa l influenteze atat de mult si sa ma trimita cu chirie.Fiul meu mi a zis ca face credit de 20000 euro si trebuie sa gireze cu casa ,de asta m-a pus sa renunt la uzufruct, pt o afacere ca sa fc rost de bani pt o garsoniera.Nu i-a iesit pasenta ,a ramas cu creditul si numai reuseste sa i puna la loc.Acum cum sa l cred ca el o sa reuseasca sa cump o garsoniera si nu o sa stau mult cu chirie?Fiul meu ma ameninta ca daca pleaca el cu chirie sa nu l mai deranjez vreodata .
In loc sa plece ei cu chirie pana reuseste sa cump o garsoniera ceva si sa ma mut eu ,vor sa plec eu si ca plateste el chiria.Numai am incredere.odata ce o sa plec din casa e posibil sa mi zica sa mi platesc singura chiria ca el are pb si numai poate ,pentru ca deja are o rata de 600 lei la Banca,plus cheltuielile pentru copil.
Buna dimineata!Apartamentul a fost cumparat din banii ce mi au revenit in urma partajului de tatal lui.Tatal lui a fost despagubit.Am facut cu uzufruct viager.Cat traiesc eu sunt propietar,dupa moartea mea intra fiul in posesie.La expirarea buletinului fiului meu a trebuit sa mi dau accepul eu sa i treaca adresa apartamentului.
Ce pot face in sit asta?
Am sibeu i intrebare va rog.
In urma partajului cu fostul sot in 2003 ,am vandut apartamentul conjugal ,am facut tranzactie cu fostul sot ca el sa ia 6000 $ din vanzarea ap si pt suma de 2000 $ pe care el a cedat o in plus (pt ca nu mi ajungea sa cumpar un ap )urma ca ap pe care mi l am cumparat sa l fc cu uzufruct viager in favoarea fiului meu,care la vremea respectiva avea 16 ani.Asa am si facut.
In 2020 ,fiul meu a insistat sa renunt la uzufruct ca el sa poata lua un credit de nev personale in val de 20000 euro pt o afacere,si a girat cu casa.
Nu mi am imaginat ca ulterior nora mea ,casatorita din 2016 ,cu fiul meu ,a inceput sa l influenteze,se poarta urat cu mine si l influenteaza sa ma trimita cu chirie,ei avand intre timp si un copil de 1 an.
Eu nu vreau sa plec din casa cu chirie,normal ar fi sa plece ei,pana reuseste sa cump o garsoniera pt mine dar nora mea il influenteaza sa plec eu.
Din cauza asta acum imi pare rau ca am renuntat la uzufruct si nu stiu ce e de facut.Poate sa ma dea afara din casa?Cum pot sa revin la uzufruct inapoi?Mentionez ca el nu a achitat suma luata din Banca.
Multumesc anticipat!
Răspuns la discuția administrator judiciar
da ,stiu asta dar pana la inlocuire cine valideaza platile?
Buna ziua!
Ma puteti ajuta va rog1
Administratorul judiciar al societatii a depus cerere de retragere ,numai vrea sa ne reprezinte.Dansul numai vrea sa valideze nici o plata pana la pronuntarea judecatorului sindic.Ce e de facut in aceasta situatie?Avem facturi restante puse la plata si asteapta validarea dansului.
Răspuns la discuția administrator special
Din pacate asociatul unic nu este persoana cu care sa poti discuta acest aspect si sa negociezi.Daca este un articol de lege care sa-l oblige acest lucru am si eu sansa sa fie de acord pentru ca nu are de ales,Dupa el ar da 1000 lei
Buna ziua!
Sunt administrator special la o firma,Inainte de intrarea in Insolventa eram manager ,Aveam salariu pe cartea de munca minim pe economie .Acum am la fel,minim pe economie pe cartea de munca si mi se da 2300 lei in mana.Va rog sa ma directionati cui trebuie sa fac solicitarea pentru un salariu conform raspunderii pe care o am in masura in care sunt salariati care au mai mult decat mine si nu semneaza nici-un act administrativ.Ce salariu are de regula un administrator special ?Folosesc masina personala pentru diverse probleme legate de firma:Anaf,mers la puncte de lucru,intalniri cu administartorul judiciar pentru buna desfasurare a activitatii firmei.Trebuie sa cer de la obraz bani pentru combustibil.Diverse cheltuieli cu masina,pentru ca nu se consuma doar combustibil ,le suport din banii personali