avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 787 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... administrator judiciar
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

administrator judiciar

Buna ziua!
Ma puteti ajuta va rog1
Administratorul judiciar al societatii a depus cerere de retragere ,numai vrea sa ne reprezinte.Dansul numai vrea sa valideze nici o plata pana la pronuntarea judecatorului sindic.Ce e de facut in aceasta situatie?Avem facturi restante puse la plata si asteapta validarea dansului.
Cel mai recent răspuns: GRINSOLV IPURL , Practician in insolventa 16:59, 23 Mai 2019
Judecătorul sindic va dispune înlocuirea administratorului judiciar, nu rămâneți fără!
Ultima modificare: Joi, 23 Mai 2019
Avocat Tabrea Alexandru, Avocat
da ,stiu asta dar pana la inlocuire cine valideaza platile?
Atributiile administratorului judiciar nu pot fi preluate de alte persoane.

Comitetul creditorilor poate identifica si negocia cu un alt administrator judiciar desemnarea in dosar.

Apoi poate convoca adunarea creditorilor prin care sa se desemneze noul administrator judiciar si sa ceara confirmarea acestuia de catre judecatorul sindic.

In functie de cat de bine este coordonat ce am scris mai sus, se poate realiza mai repede sau mai incet.

Mai exista si posibilitatea ca, daca nu se intreprinde nimic de catre comitetul creditorilor si administratorul judiciar a depus declaratie de retragere, judecatorul sindic sa dispuna inlocuirea sa la urmatorul termen de judecata, numind un alt practician in insolventa dintre cei care au depus oferta in dosar.

Sper sa va fie de folos informatiile.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Atributiile lichidatorului judiciar bogdan Vasile bogdan Vasile Buna Ziua, Un lichidator judiciar sau administrator judiciar, inculpat intrun dosar penal (coruptie) si trimis in judecat, poate exercita in continuare rol ... (vezi toată discuția)
Recuzare lichidator dianamaria dianamaria Buna seara, as vrea sa stiu in ce conditii pot recuza un lichidator intr-un dosar de insolventa in care sunt creditor, tinand cont ca am alte litigii pe rol ... (vezi toată discuția)
Inlocuirea administratorului judiciar provizoriu Lipi Lipi Cine poate hotari inlocuirea administratorului judiciar provizoriu? Creditorii care detin impreuna mai mult de 50% din totalul masei credale? Eu asa inteleg ... (vezi toată discuția)