Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Inlocuirea administratorului judiciar provizoriu
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Inlocuirea administratorului judiciar provizoriu

Cine poate hotari inlocuirea administratorului judiciar provizoriu?
Creditorii care detin impreuna mai mult de 50% din totalul masei credale? Eu asa inteleg din legea insolventei, dar poate stiti voi altceva... Exista parearea cuiva ca un creditor care detine cea mai mare creanta dintr-o categorie de creante impreuna cu un altul care detine cea mai mare creanta dintr-o alta categorie de creante (mai exact un creditor bugetar cu un creditor chirografar) pot hotari inlocuirea administratorului judiciar si obligarea judecatorului sindic la punerea in aplicare a hotararii lor (inlocuirea administratorului judiciar provizoriu) chiar daca impreuna nu detin peste 50% din totalul masei credale... Ati auzit de asa ceva?
Multumesc

Adminsitratorul sau dupa caz lichidatorul este numit provizoriu prin sentinta de deschidere a procedurii, iar numirea lui se va supune confirmarii adunarii generale a creditorilor. Daca acestia nu se opun , se considera confirmare tacita.

Ulterior, instanta din oficiu si comitetul creditorilor poate formula cerere de inlocuire.

av. Ileana Schwarz
Ideea este urmatoarea...
Eu fac parte din a treia categorie de creditori... chirografari, stabiliti conform art. 96 alin. 1 din lege... Creanta mea reprezinta peste 60% din totalul creantelor. Din punctul meu de vedere administratorul judiciar desemnat nu poate face fata procesului, vorbim de o societate falimentara care e imensa iar administratorul judiciar are multe procese si nu prea are ajutoare... Cu siguranta e o caciula prea mare pentru el...
Nu conteaza ca am 60% din totalul datoriilor?
In comitetul creditorilor format din 3 reprezentanti, in afara mea mai este un creditor cu o creanta garantata (o banca) care detine 25% din totalul datoriilor si un creditor bugetar care detine 5% din totalul datoriilor... orice incerc sa fac, orice propunere am se loveste de zidul format din cei 2 care, la solicitarea administratorului judiciar, imi resping orice tentativa... Si ma roade o frustrare de zile mari pt ca am 60% din totalul datoriilor dar ma tin in joc de glezne administratorul judiciar si 2 creditori care au impreuna doar 30% din totalul datoriilor...
Si tot necazul pleaca de la administratorul judiciar...
Cum scap de el??#-o

Multumesc
Ma gandesc ca nu v-ati prezentat de la inceput..ca altfel puteati sa faceti parte din comitete..in fine, aveti o varianta. daca sunteti nemultumit de deciziile comitetului, trebuie intai sa fecati o sesizare comitetului si o contestatie care va fi solutionata de adunarea creditorilor. ( nu poate judecatorul sindic)( art. 17 din lege

dar ce anume se intampla?

av. Ileana Schwarz
Am spus ca fac parte din comitetul creditorilor... eu, banca si bugetarul... asta-i comitetul creditorilor...
Pai comitetul poate solicita judecatorului sindic inlocuirea administratorului judiciar...nu-i puteti convinge?sau nu inteleg eu...sunteti doar dvs. cel nemultumit...
ilogic...
credtorii sunt direct interesati de fie care pas facut de administratorul judiciar...
comitetul trebuie sa prezinte adunarii rapoartele administratorului judiciar.., masurile luate si..pot face propuneri..atunci trebuie sa vorbiti..
supuneti punctul dvs. de vedere adunarii creditorilor..art. 17 alin.6 din legea 85/2006
ati incercat sa ridicati dreptul de administare al debitorului?in ce faza sunteti, mai precis?ca ceva imi scapa..
pe de o parte spuneti ca-i faliment, pe de alta ca e administrator judiciar..adica sunteti in reorganizare?

Imi pare rau daca nu inteleg..dar vreau sa inteleg.
mai spuneti o data exact in ce faza sunteti ca nu e acelasi lucru administrator judiciar( indicat de debitor) si lichidator si administrator judiciar cand se ridica dreptul de administrare al debitorului....etc...

multumesc de rabdare...
av. Ileana Schwarz