avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 590 soluții astăzi
Forum Activitate Dita.Iudita

Activitate Dita.Iudita

Bunaa ziua! De cateva zile astep un raspuns pentru problema mea. Poate e o situatie mai delicata sau nu prea comuna,dar ma gandesc ca nu sunt prima la care locul de munca se desfinteaza pe perioada ccc si intre timp ramane gravida. Va rog mult sa ma ajutati sat sa ma indrumati ce pot face in situatia de fata. Mai jos v-a las descrierea situatiei pe care am mai facut-o.
"Sunt in al doilea an de concediu de crestere a primului copil,mai exact mai am 11luni pana la terminarea acesteia. Nu de mult am aflat ca am ramas gravida, iar nasterea,daca totul decurge bine se v-a incadra in cele 11luni ramase. In cazul de fata mi se prelungeste concediul pt al 2lea copil? Si daca firma de la care am iesit in concediu nu mai este,si-a vandut licenta la o alta firma si si-a desfintat activitatea, in cazul acesta ce e de facut? Cine imi poate prelungi cc pt al 2lea copil? Multumesc anticipat pentru raspuns"
Buna ziua! Sunt in al doilea an de concediu de crestere a primului copil,mai exact mai am 11luni pana la terminarea acesteia. Nu de mult am aflat ca am ramas gravida, iar nasterea,daca totul decurge bine se v-a incadra in cele 11luni ramase. In cazul de fata mi se prelungeste concediul pt al 2lea copil? Si daca firma de la care am iesit in concediu nu mai este,si-a vandut licenta la o alta firma si si-a desfintat activitatea, in cazul acesta ce e de facut? Cine imi poate prelungi cc pt al 2lea copil? Multumesc anticipat pentru raspuns.
Buna ziua! Sunt in ccc pe perioada de 2ani si m-ar interesa daca in aceasta perioada pot lucra fara sa pierd acest drept? Am inteles ca noua lege permite sa am venituri impozabile pe aceasta perioada dar sa nu depaseasca 6250lei pe an. Acesta suma este net sau brut? Cate ore de lucru ar insemna? Ar fi posibil un contract cu 2 sau chiar 4 ore ? Multumesc anticipat.
Locuim intr-un imobil de 10 etaje la etajul 2 si avem un bebelas de 3luni. Mentionez ca utilitatile le avem monitorizate prin contoare separate, plata in comun fiind curentul pe scara,liftul si administratorul(care e platit in functie de nr. de persoana). Dupa cate am citit, conform unui articol am avea dreptul la scutirea plati pentru bebelus daca presedintele asociatiei e de acord(in cazul nostru este). Nu ca nu am plati, nu ma sustrag de la ceva ce e evident ca folosesc si consum, dar mi se pare absurd ca un copil de 3 luni sa plateasca pt ce nu consuma. De exemplu iluminatul pe casa scarii, care la noi este cu senzor de miscare,se aprinde la lasarea serii cand noi cu bebe nu iesim afara, iar ascensorul nu il folosim pt ca este mai rapid si facil sa mergem pe jos. Intrebarea mea este daca in astfel de conditii am putea opta si beneficia de scutirea plati bebelusului de la asociatia de proprietari?