avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 515 soluții astăzi
Forum Activitate Podaru Gabriel

Activitate Podaru Gabriel

Bună ziua.Norma de echipare a cadrelor militare se ia in considerare la calculul pensiei de intretinere?Pentru norma de hrană stiu ca exista o hotarare 21/2015 a ICCJ care spune clar ca nu se ia in calcul.Dar banii destinati echipării personalului din sectorul public de aparare se iau in calcul pt pensia de intretinere?Exista vreun act normativ care prevede concret acest aspect?Va multumesc.
Bună ziua.Există o decizie a ICCJ care stipulează ca norma de hrană nu se ia in calcul la stabilirea pensiei de întreținere.(21/2015)De asemenea conf Cod Proc Civilă,deciziile. ICCJ devin obligatorii din momentul publicării în Mon Oficial.Am depus Întâmpinare la cererea de chemare în judecată a fostei soții,unde m-am apărat cu argumentele enumerate mai sus si cu înscrisuri doveditoare.E totusi posibil ca la cererea fostei soții de majorare a pensiei,instanța să ia în calcul și norma de hrană?De asemenea fosta soție dorește ca unitatea unde lucrez să-i vireze direct banii,deși eu am virat personal pensia in contul indicat de fosta soție fără întârzieri(Salariul îl iau pe 15 ale lunii și cel mai târziu am virat pe 19 ale lunii.)Am înscrisuri doveditoare în acest sens.(ordine bancare de plată )Am majorat din proprie inițiativă pensia în aceeași lună când am beneficiat de o majorare salarială,plătind chiar un pic mai mult de 25 % din venitul net(fără norma de hrană)În aceste condiții instanța poate totuși să dea o sentință în favoarea fostei soții,care dorește să se ia în calcul și norma de hrană?Vă rog respectuos ca în răspunsul oferit să faceți si trimitere concretă la lege si articol.Vă mulțumesc.