avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1177 soluții astăzi
Forum Activitate Vasile Tataru

Activitate Vasile Tataru

Bună ziua.As dori să aflu un preț aproximativ pentru a fi reprezentat de un avocat care să facă reabilitarea de drept.Va mulțumesc frumos
Răspuns la discuția Ștergere cazier judiciar
Am înțeles,vă mulțumesc frumos

Alexandru Matache a scris:

In cazul asta, termenul de reabilitare începe sa curgă la 13.07.2003. Termenul este de 8 ani și 6 luni, potrivit vechiului Cod penal ( 5 ani + 3 ani și 6 luni - jumătate din durata pedepsei)
Așa încât, termenul s-a împlinit la 13.02.2012.
Puteți formula cerere de reabilitare judecătorească la instanța care a dispus condamnarea in prima instanța (Tribunal). Veți putea fi reabilitat dacă sunt îndeplinite și celelalte condiții: nu ați mai comis alte infracțiuni, ați achitat despăgubirile către părțile civile etc.

Avocat Alexandru Matache,
Baroul Cluj

Răspuns la discuția Ștergere cazier judiciar
Bună ziua, pedeapsa a fost de 7 ani începând din 13-07-1996 și am fost eliberat după exact 4 ani.Am avut deasemenea drepturile civile tăiate pentru 5 ani din 2000 până în 2005

Alexandru Matache a scris:

Trebuie sa îmi dați mai multe detalii. Cât a fost pedeapsa și de când a început sa fie executata?

Răspuns la discuția Ștergere cazier judiciar
Nu am hotărârea judecătorească dar știu că nu am reabilitarea făcută pentru că încă apare pe cazier
Răspuns la discuția Ștergere cazier judiciar
Tentativă de omor
Bună ziua! Aș dori să aflu cum pot să îmi curăț cazierul pentru o faptă penală din 1996?Fapta este sub incidența art.74 litera A.Va mulțumesc