avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 477 soluții astăzi
Forum Activitate Valentin Daniel Mihai

Activitate Valentin Daniel Mihai

Buna ziua tuturor ,revin cu o întrebare : In urma unui proces civil un prieten de-al meu a fost la ANAF sa scoată 2 adeverințe de venit de la funcționarul public pentru a demonstra veniturile pe ultimii 5 ani , a fost cu,copie xerox de pe certificatul de căsătorie SI de pe ambele buletine (soț/sotie),întrebând funcționarul de la ghișeul respectiv dacă poate sa ia in numele soției o adeverință de venit pentru a-și servi la instanța de judecată (proces divorț) , funcționarul și-a dat acordul SI i s-au eliberat ambele adeverințe cerute SI prin cerere tip . Problema sta in felul următor adeverințele au fost trimise la judecătorie la dosar pentru a demonstra adevărul cu venitul fiecărei persoane ,însă soția acestuia i-a făcut plângere la politie pentru fals SI uz de fals sub semnătură privată , menționez că de la eliberarea adeverinței eliberată cu acordul funcționarului au trecut circa 6 lui până la prima înfățișare de divorț SI plângere făcută la politie , judecătorul a întrebat dacă se folosește acel înscris iar avocata a spus că nu ,judecătorul scriind Anulat pe adeverință accea , nu a existat nici un prejudiciu fizi,material sau de orice natura într-un cât acel document acea adeverință nu a fost folosita ,ba chiar mai mult legislația anaf-ului spune că e valabilă 90 de zile adeverință iar plângerea la politie a fost făcută după 180 de zile SI nici la judecătorie nu s-a folosit aceasta adeverință . Ce i se poate întâmpla ? Se clasează ? Are documente în acest sens precum că e valabilă 90 de zile , copie de la dosar că este anulată , copia cererii în care spune că e pentru a-și servi la instanța SI toate cele . Cu respect !
Buna ziua tuturor ,mai revin cu inca o întrebare la întrebarea anterioară : Exista posibilitatea sau lege în care din 3 ani in care trebuie sa dau cu subsemnatul la probațiune ( 1 an SI 6 luni cu suspendare sub supraveghere pe o perioadă de 3 ani ) sa înjumătățesc sau sa fac o treime din aceasta perioadă în așa fel să nu las termenul să curgă până la final ? Deoarece mi se pare foarte mult avand in vedere că mai aștept încă 3 ani după această perioadă că sa am cazierul curat . Este vorba de un accident rutier din culpa . Va mulțumesc .
Am înțeles ,mulțumesc frumos tuturor pentru timpul acordat ! Toate cele bune .
Deci în 2024 octombrie ar trebui sa am cazierul curat ? SI nu se poate face o reabilitare judecătorească sau orice altceva că sa nu am termenul asta așa mare .... ?
vătămarea corporală din culpă (art.196 NCP) art. 196 alin. 2 si 3 din NCP ------
Solutia pe scurt: În baza art. 196 alin. 2 SI 3 Cod penal, art. 396 al. 10 Cod de Procedură Penală, condamnă inculpatul LINA MIHAI DANIEL la pedeapsa de 1 an si 6 luni închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de vatamare corporala din culpa. În baza art. 66 al.1 lit. a), b) şi i) Cod penal, art.67 Cod penal interzice inculpatului dreptul de a fi ales în autorităţile publice sau în orice alte funcţii publice, dreptul de a ocupa o funcţie care implică exerciţiul autorităţii de stat şi dreptul de a conduce orice vehicul pentru care este necesara eliberarea permisului de conducere, pe o perioadă de 3 ani, această pedeapsă complementară urmând a se executa după rămânerea definitivă a hotărârii de condamnare, conform art.68 al.1 lit. b) Cod penal. În baza art.65 al.1 raportat la art. 66 al.1 lit. ), b) şi i) Cod penal interzice inculpatului ca pedeapsă accesorie dreptul de a fi ales în autorităţile publice sau în orice alte funcţii publice, dreptul de a ocupa o funcţie care implică exerciţiul autorităţii de stat şi dreptul de a conduce orice vehicul, pentru care este necesara eliberarea permisului de conducere. În baza art. 91 Cod penal dispune suspendarea sub supraveghere a executării pedepsei închisorii aplicate pe o durată de 3 (trei) ani, reprezentând termen de supraveghere,calculat potrivit art. 92 alin. 1 Cod penal. În baza art.404 alin.2 Cod procedură penală raportat la art. 96 Cod penal atrage atenţia inculpatului asupra dispoziţiilor privind revocarea suspendării. În baza art. 92 alin.2 raportat la art. 93 alin. 1 Cod penal obligă inculpatul ca pe durata termenului de supraveghere să respecte următoarele măsuri de supraveghere: a) să se prezinte la Serviciul de Probaţiune Arges la datele fixate de acesta; b) să primească vizitele consilierului de probaţiune desemnat cu supravegherea sa; c) să anunţe, în prealabil, schimbarea locuinţei şi orice deplasare care depăşeşte 5 zile, precum şi întoarcerea; d) să comunice schimbarea locului de muncă; e) să comunice informaţii şi documente de natură a permite controlul mijloacelor sale de existenţă. În baza art. 93 alin.2 Cod penal instanţa impune inculpatului obligaţia de a frecventa un program de reintegrare socială. În baza art. 93 al.3 Cod penal obligă inculpatul ca pe durata termenului de supraveghere să efectueze, în total, 90 de zile de muncă neremunerată în cadrul Primăriei mun Pitesti sau in cadrul Consiliului Judetean Arges.. În baza art. 3, art. 5 alin. 5, art. 7 alin. 1 şi 2, art. 10 din Legea 76/2008:, dispune prelevarea de la inculpatul LINA MIHAI DANIEL de probe biologice – care vor fi utilizate pentru obţinerea şi stocarea în Sistemul Naţional de Date Genetice Judiciare a profilului său genetic. Măsura dispusă va fi adusă la cunoştinţa inculpatului, conform art. 5 alin. 5 din Legea 76/2008. Prelevarea se va realiza în strictă conformitate cu dispoziţiile Legii 76/2008, iar probele biologice astfel recoltate şi datele din Sistemului Naţional de Date Genetice Judiciare nu pot fi folosite în alte scopuri decât cele prevăzute de Legea 76/2008. În temeiul art. 397 C.p.p. raportat la art. 19 alin. 5 C.p.p. combinat cu art. 1381, 1385 şi 1391, 1349, 1357, 1391, 2223 Cod civil şi art. 54 alin. 1 din Legea nr.136/1995 admite în parte acţiunea civilă formulată de partea civilă DUMITRU VASILICA, şi obligă partea responsabilă civilmente SC ASIROM VIENNA INSURANCE GROUP SA să plătească părţii civile suma de 150.000 lei daune morale. In act de faptul ca s-a acoperit prejudiciul civil fata de Serviciul de Ambulanta Arges, Spitalul Judetean de Urgenta Pitesti si Spitalul Clinic de Urgenta Bucuresti. În baza art. 398 raportat la art. 274 alin. 1 Cod de Procedură Penală obligă inculpatul la plata sumei de 2600 lei cu titlu de cheltuieli judiciare avansate de stat din care 2200 lei reprezintă cheltuieli judiciare aferente urmăririi penale. Cu drept de apel în termen de 10 zile de la comunicarea copiei minutei, conform art.408 şi următoarele Cod procedură penală. Prezenta sentinţă penală se va comunica Serviciului de Probaţiune Arges, conform art. 576 alin. 1 Cod de Procedură Penală. Prezenta sentinţă penală se va comunica Inspectoratului de Poliţie al Judeţului Arges. Pronunţată în şedinţa publică de la 04 aprilie 2018. Apoi am făcut apel SI s-a terminat pe data de 24 octombrie 2018 in care a eliminat acel articol cu funcții publice etc . Va mulțumesc frumos tuturor !

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Cand a fost savarsita fapta? Dupa ce cod penal ati fost condamnat?

Va mulțumesc frumos pentru timpul acordat ,eram nelămurit pentru că anumite persoane mi-au spus că 3 ani este de încercare SI după ce se scurge acest termen pe urmă fac reabilitarea de drept adică încă 3 ani ... SI mi se părea foarte mult 6 ani pentru un accident rutier din culpa ... Te încurcă foarte mult în viața mai ales dacă ești tânăr . V mulțumesc încă odată ! Stima!
Buna ziua tuturor , in anul 2018 octombrie am primit decizia definitivă SI irevocabilă de la un accident rutier ,vătămare corporală din culpa ,am primit 1 an SI 6 luni închisoare sub supraveghere SI 3 ani probațiune iar de permis mai pot da după 3 ani ,întrebarea mea este când am cazierul curat ? Imediat ce trec cei 3 ani sau se mai adaugă încă 3 ani ? Se poate face o reabilitare judecătorească în acest sens sa am cazierul curat ? Când îl scot da fie alb .? Cu stima !