avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 631 soluții astăzi
Forum Activitate hlfvs

Activitate hlfvs

Răspuns la discuția calculul pensiei magistratilor
Revenind la subiect
Magistratii nu sunt singurii care beneficiaza de un astfel de sistem de pensii.
Acelasi algoritm de calcul al pensiei se aplica si militarilor, politistilor si diplomatilor.
Argumente in favoarea tezei discriminarii cred ca se pot gasi cu siguranta
Totusi, desi foarte multi reprezentanti ai unor categorii profesionale sunt foarte vocali in privinta acestui subiect, nu am auzit sa se fi introdus o actiune in instanta sau macar o sesizare la CNCD.
De asemenea nu am auzit ca un reprezentant al societatii civile sau un lider de sindicat sa apara in public cu un studiu argumentat despre sistemele de pensii din alte tari U.E. (daca exista categorii profesionale care beneficiaza de derogari de la regula generala de calcul al pensiei)
Si o ultima constatare - nu am auzit ca un avocat (si sunt destui foarte capabili) sa vina cu un argument bazat pe dreptul comunitar in aceasta privinta. C.E.J. asteapta.
Toate examenele pentru intrare in magistratura care exclud pregatirea in INM si o stagiatura dupa absolvire sunt o tampenie.
Vrei sa ocupi locuirle si sa ai si personal pregatit atunci mareste capacitatea de absorbtie a inm-ului. Scoate promotii de 300-400 de absolventi pe an si rezolvi problema
Daca ar fi facut asa incepand de acum 3-4 ani, nu ar fi ajuns in situatia de a se plange acum.
De notat este ca CSM are cam aceeasi componenta de mult timp, deci sa nu se vaite acum ca este lipsa de personal.
Si asa magistratii sunt criticati cum ca ar fi ba corupti, ba incompetenti iar acum vrem sa facem rabat de la calitate ]n favoarea cantitatii.
Răspuns la discuția calculul pensiei magistratilor
Daca vreti o astfel de pensie

Intrati la INM, sustineti zeci de examene pe parcursul a doi ani, dati absolvirea si definitivatul, suportati o evaluare periodica, intrati in sedinta cu 100 de dosare sau suportati cu cinism privelistea unui cadavru cand mergeti la o C.F.L.

Sau mergati la Sibiu, faceti scoala militara, mergeti in Afganistan, impuscati teroristi, dati cu subsemnatul la sfarsit de saptamana cand vreti sa parasiti orasul in care munciti

Sau exista oricand posibilitatea sa castigati bani multi din practicarea avocaturii fara sa va mai pese cat de mare e pensia pe care o veti primi la batranete.