avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 479 soluții astăzi
Forum Activitate Ovid_you

Activitate Ovid_you

Răspuns la discuția Acuzatii false agresiuni sexuale
Multumeac pentru raspuns
Buna seara. Va rog un raspuns,un sfat pentru situatia de mai jos.
Sotia ma acuza fara logica de agresiuni sexuale asupra fetitei noastre de 2 ani si 5 luni. Din acest motiv a plecat de acasa,la parintii ei si urmeaza sa initieze si divortul. Intre timp am stabilit impreuna cu ea sa mearga la o evaluare psihiatrica/psihologica pentru a exclude o problema medicala. Intrebarea mea este daca o pot actiona in instanta pentru acuzae false si ce as putea obtine ,dat fiind faptul ca divortul este declansat de acest motiv fals iar efectul este indepartarea mea din cresterea si educatia fetitei (voi avea drept de vizita de 2 ori/cate 2 zile pe luna).
Multumesc.
Răspuns la discuția Concediu maternal neplătit
Mulțumesc
Bună,
Soția mea urmează să depună dosarul pentru indemnizația creștere copil (data naștere copil 13.05.2019)

Perioada lucrata 1 : 2015 - 30.03.2018.
Perioada lucrata 2 : 01.11.2018- prezent.
Din data de 01.04.2019 este în concediu maternitate (cele 126 zile). Toate bune și frumoase până aici dar tocmai am aflat că acest concediu nu este platit pe motiv că nu este îndeplinit stagiul minim de cotizare (6 luni). Întrebarea mea este : care luni se vor lua în calcul la calcularea indemnizației având în vedere faptul că concediul maternal trebuie efectuat chiar daca câștigul pe acesta este zero. ?
Mulțumesc.