avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 553 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu maternal neplătit
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu maternal neplătit

Bună,
Soția mea urmează să depună dosarul pentru indemnizația creștere copil (data naștere copil 13.05.2019)

Perioada lucrata 1 : 2015 - 30.03.2018.
Perioada lucrata 2 : 01.11.2018- prezent.
Din data de 01.04.2019 este în concediu maternitate (cele 126 zile). Toate bune și frumoase până aici dar tocmai am aflat că acest concediu nu este platit pe motiv că nu este îndeplinit stagiul minim de cotizare (6 luni). Întrebarea mea este : care luni se vor lua în calcul la calcularea indemnizației având în vedere faptul că concediul maternal trebuie efectuat chiar daca câștigul pe acesta este zero. ?
Mulțumesc.
Cel mai recent răspuns: Ovid_you , utilizator 12:14, 31 Mai 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
iunie 2017 - mai 2019 este perioada eligibila pentru CCC

Perioade luate in calcul : iunie 2017 - martie 2018 ; noiembrie 2018 - prezent.

martie , februarie, ianuarie 2019 , decembrie, noiembrie, martie, februarie, ianuarie 2018 , decembrie - septembrie 2017, acestea sunt lunile care ar trebui luate in calcul.
Ultima modificare: Vineri, 31 Mai 2019
Cornel Vasile, Consilier juridic
Mulțumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

O sa beneficiez de indemnizatie pentru creșterea copilului? ada-adutza ada-adutza Sunt angajata din data de 12 Noiembrie 2018. Începând cu data de 1 Iunie voi intra pe risc maternal deoarece lucrez in condiții de munca ce necesita efort ... (vezi toată discuția)
Ccc MihaIonescu11 MihaIonescu11 Buna ziua, Urmeaza sa nasc in august anul acesta, insa nu voi mai fi salariata incepand cu luna februarie (pana in luna februarie am lucrat de mai bine de 2 ... (vezi toată discuția)
Pentru creșterea copilului AlexandraLarisa AlexandraLarisa Bună. As dori sa întreb, eu am lucrat din 18 Ianuarie 2018, am rămas însărcinată în Februarie și am născut pe 2 Noiembrie, am avut concediu de 126 ... (vezi toată discuția)