Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu maternal neplătit
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu maternal neplătit

Bună,
Soția mea urmează să depună dosarul pentru indemnizația creștere copil (data naștere copil 13.05.2019)

Perioada lucrata 1 : 2015 - 30.03.2018.
Perioada lucrata 2 : 01.11.2018- prezent.
Din data de 01.04.2019 este în concediu maternitate (cele 126 zile). Toate bune și frumoase până aici dar tocmai am aflat că acest concediu nu este platit pe motiv că nu este îndeplinit stagiul minim de cotizare (6 luni). Întrebarea mea este : care luni se vor lua în calcul la calcularea indemnizației având în vedere faptul că concediul maternal trebuie efectuat chiar daca câștigul pe acesta este zero. ?
Mulțumesc.
iunie 2017 - mai 2019 este perioada eligibila pentru CCC

Perioade luate in calcul : iunie 2017 - martie 2018 ; noiembrie 2018 - prezent.

martie , februarie, ianuarie 2019 , decembrie, noiembrie, martie, februarie, ianuarie 2018 , decembrie - septembrie 2017, acestea sunt lunile care ar trebui luate in calcul.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Mulțumesc