avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1819 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... O sa beneficiez de indemnizatie pentru creșterea ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

O sa beneficiez de indemnizatie pentru creșterea copilului?

Sunt angajata din data de 12 Noiembrie 2018. Începând cu data de 1 Iunie voi intra pe risc maternal deoarece lucrez in condiții de munca ce necesita efort fizic. Dacă am 7 luni lucrate și intru pe risc maternal lunile Iunie, Iulie, August, Septembrie, iar mai apoi in concediu de maternitate in lunile Octombrie și Noiembrie, voi beneficia de indemnizatie pentru creșterea copilului? Data prezumtivă a nașterii copilului ar fi 01.12.2019.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 19:46, 21 Aprilie 2019
ianuarie 2018 - decembrie 2019 este perioada eligibila pentru CCC.

Perioada luata in calcul : noiembrie 2018 - decembrie 2019 , (14 luni)

In speta, beneficiati de indemnizatia pentru CCC.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizația crestere copil Cris-liana Cris-liana Am lucrat in ultimi 2 ani ,14 luni la 3 firme diferite.in momentul in care am ramas însărcinată am renuntat la munca,deci de 9 luni nu lucrez.am dreptul la ... (vezi toată discuția)
Daca am o luna intrerupere in munca pot beneficia de indemnizatie pentru cresterea copilului? valieu valieu o sa nasc undeva prin septembrie 2012 dar cele 12 luni anterioare sunt cam problematice.pe luna octombrie 2011 am apucat sa muncesc 3 zile si am inteles ca se ... (vezi toată discuția)
Concediu maternal LambruCristiana LambruCristiana Buna seara! Am lucrat din iulie 2014-iulie2016 apoi am intrat in somaj(inchidere punct de lucru)din august 2016-aprilie2017.In noiembrie 2016 m-amangajat cu un ... (vezi toată discuția)