Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... O sa beneficiez de indemnizatie pentru creșterea ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

O sa beneficiez de indemnizatie pentru creșterea copilului?

Sunt angajata din data de 12 Noiembrie 2018. Începând cu data de 1 Iunie voi intra pe risc maternal deoarece lucrez in condiții de munca ce necesita efort fizic. Dacă am 7 luni lucrate și intru pe risc maternal lunile Iunie, Iulie, August, Septembrie, iar mai apoi in concediu de maternitate in lunile Octombrie și Noiembrie, voi beneficia de indemnizatie pentru creșterea copilului? Data prezumtivă a nașterii copilului ar fi 01.12.2019.
ianuarie 2018 - decembrie 2019 este perioada eligibila pentru CCC.

Perioada luata in calcul : noiembrie 2018 - decembrie 2019 , (14 luni)

In speta, beneficiati de indemnizatia pentru CCC.