Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... CCC
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

CCC

Buna ziua,
Urmeaza sa nasc in august anul acesta, insa nu voi mai fi salariata incepand cu luna februarie (pana in luna februarie am lucrat de mai bine de 2 ani). In luna iulie doresc sa intru in concediu de maternitate. Imi puteti spune va rog care sunt lunile luate in calcul ca eligibile la cuantumul CCC?
Multumesc
Septembrie 2017 - august 2019 este perioada eligibila pentru CCC.
Si care sunt cele 12 luni din care se fac media pentru indemnizatie? Ce luni sunt luate in calcul la aceasta medie?
Februarie-Martie 2018- Februarie 2019, Spun Februarie-Martie pentru ca este posibil ca luna Februarie 2019 sa nu lucrati luna completa, nu ati precizat, daca nu o sa lucrati deloc in Februarie calculul indemnizatiei se va face din perioada Februarie 2018-Ianuarie 2019
Ionut.ion, utilizator
Numarati incepand cu luna nasterii , inapoi , minim12 luni in care ati realizat venituri ...
multumesc mult. Credeam ca se iau in calcul ultimele 12 luni la medie, chiar daca 4 dintre ele nu sunt cu venituri - ma gandeam ca se vor lua in calcul 0. In regula. deci 12 luni din ultimii 2 ani dar cu venituri..