avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 433 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Acuzatii false agresiuni sexuale
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Acuzatii false agresiuni sexuale

Buna seara. Va rog un raspuns,un sfat pentru situatia de mai jos.
Sotia ma acuza fara logica de agresiuni sexuale asupra fetitei noastre de 2 ani si 5 luni. Din acest motiv a plecat de acasa,la parintii ei si urmeaza sa initieze si divortul. Intre timp am stabilit impreuna cu ea sa mearga la o evaluare psihiatrica/psihologica pentru a exclude o problema medicala. Intrebarea mea este daca o pot actiona in instanta pentru acuzae false si ce as putea obtine ,dat fiind faptul ca divortul este declansat de acest motiv fals iar efectul este indepartarea mea din cresterea si educatia fetitei (voi avea drept de vizita de 2 ori/cate 2 zile pe luna).
Multumesc.
Ultima modificare: Vineri, 22 Octombrie 2021
Ovid_you, utilizator
Cel mai recent răspuns: Ovid_you , utilizator 10:04, 22 Octombrie 2021
Mergeti la avocat pentru o analiza atenta a cazului în întregul sau.
Este posibil.sa.fie necesar un proces asa cum ați gândit.
Daca nu acționați bine e posibil sa nu va mai vedeți copilul și dacă sunteți nevinovat.
Nu ati fi singurul care ați păți asa ceva.
De pilda, în Spania este o tendința la moda asa ceva.
Ultima modificare: Vineri, 22 Octombrie 2021
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Multumeac pentru raspuns
~ Conținut șters la cerere ~

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Divort cu minori si acuzatie de pedofilie elenapupu elenapupu Buna ziua! Fratele meu este in proces de divort cu sotia lui, proces care se afla la a doua infatisare. Din aceasta casatorie au rezultat doi copii minori, 11 ... (vezi toată discuția)
Am fost violată și am depus plângere la poliție. au trecut 2 luni de atunci, dar nu am primit nici un răspuns... ce se întâmplă? ContSters492949 ContSters492949 Acum 2 luni am fost violată...și în ziua în care s-a întâmplat am fost la poliție...am depus plângerea...și am făcut tot ce se cerea in procedura ... (vezi toată discuția)
Copil abandonat emotional Copilul fericit Copilul fericit Părinții români, necasatoriti, mama cu copilul fiind stabiliți în spania iar tatăl in Austria. Copilul nu are parte de afecțiune, trăiește singur ... (vezi toată discuția)