avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 806 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Copil abandonat emotional
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Copil abandonat emotional

Părinții români, necasatoriti, mama cu copilul fiind stabiliți în spania iar tatăl in Austria.
Copilul nu are parte de afecțiune, trăiește singur ,chiar si atunci cand este bolnav,nu se plânge de nimic
Mama copilului e controlată de asistență socială din spania.
Copilul fiind in varsta de 7 ani până anul acesta nu a știut cine este tatăl,pentru ca mama ă considerat fiind spre binele copilului.
Cu toate acestea tatăl ia spus adevarul si sa stie ca nu este singur.
Tatal are condiții foarte bune si ar putea sai ofere copilului toate condițiile necesare spre o creștere si educatie adecvată unui copil.
Ce poate face tatăl spre binele copilului?
Copilul nu stie sa-si exprime sentimentele,probabil este traumatizată de ceva pentru ca refuza sa meargă în anumite încăperi din casa unde locuiește.
Mama ,posibil sa fie dependentă de alcool si alte substanțe.
Are o fetiță de 4 ani cu alt barbat(acest barbat fiind indepartat de propria fiica pentru ca prezinta pericol pentru copii)cu care doarme în aceiasi camera ,acolo fumează langa pat si plin de doze de bere.
Tatal si a facut datoria de a trimite bani copilului in fiecare luna dar se pare ca nu au fost folosiți în acest scop.
Va rog sa ne îndrumați cu ce se poate incepe spre ă ajuta emotional copilul,pentru ca financiar nu sar pune nici o problemă.
Va multumesc anticipat
Ultima modificare: Vineri, 13 Decembrie 2019
Copilul fericit, utilizator
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 19:50, 13 Decembrie 2019
Sa ia legatura tatal cu autoritatile spaniole, poate il pot ajuta sa i-a copilul de acolo.
Sau, fiind cetateni romani, sa ceara in instanta din Romania, stabilirea domiciliului copilului la dumnealui.
Contactati un avocat roman, daca faceti demersurile in tara, pentru ajutor.
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da, pentru demersuri juridice se poate apela la avocat.

Se poate acorda sprijin psihologic prin psiholog.
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Stimata doamna,

Competente sunt autoritatile spaniole, pentru a stabili masurile legate de cresterea si educarea minorului.

Orice masura este in interesul minorului.

Din expunerea dumneavoastra, acesta este neglijat, nu ii este acordata afectiunea necesara, se dezvolta intr-un mediu toxic.

De urgenta, trebuie consultat un avocat, si realizate anumite demersuri.

Exista posibilitatea stabilirii locuintei minorului la tata, ori stipularea unui program de vizitare extins, pentru a putea interveni, in cazul in care sunt savarsite anumite abuzuri asupra minorului.


Masurile pot fi luate si de urgenta, in mod provizoriu, temporar.

Va multumesc tuturor pentru sfaturi.
Seara inainte de culcare si dimineata cand ne trezim avem acelasi gând, să-l ajutăm pe băiețel sai fie bine.
Suntem putin descurajați deoarece apropiații si parerile celor din jur spun ca nu avem nici o sansa in fata mamei datorită legilor.
Ce am vrea noi sa incercam este sa incercam sa ferim copilul de toată ,,suferința,, cauzată din urmă unui proces etc ,pentru ca copilul cred ca este deja foarte afectat (probabil au fost scene de violență între mamă și tatăl vitreg sa spun așa.
Va multumesc încă o dată că sunteti prezenți si prompti pentru ca e prima data cand ne lovim de asa ceva.
O sa facem tot ce e posibil sa ajutam un suflet nevinovat! Multa sănătate
Pana la un proces trebuie sa discutati cu un avocat pentru o analiza de strategie completa.
Procesele in astfel de cazuri nu se deschid aiurea si daca se deschid aiurea se sfarsesc prost.
Nu este genul de proces care sa mearga sa fie deschis la plesneala asa cum se merge de fel in Romania...pentru ca nu se ajunge nicaieri asa...
Situatia este similara pe intregul teritoriu al UE.
Ultima modificare: Vineri, 13 Decembrie 2019
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Custodie copil cetatean spaniol concubinaj mama romanca tata spaniol barbu sanda barbu sanda Sunt mama unui baietel de 7 ani nascut din concubinajul cu un cetatean spaniel, in Spania, Baietelul are doar cetatenie Spaniola, Tatal baiatului a fost incgis ... (vezi toată discuția)
Vrea sa vina acasa ContSters71776 ContSters71776 sora mea se afla de trei ani in spania unde a nascut recent o fetita. tatal copilului e tot roman dar nu sant casatoriti legal iar relatia lor merge din ce in ... (vezi toată discuția)
Ce pot face horisti horisti buna am o mare problema va rog sa ma ajuta-ti sint mama a 2 copii primul a fost cu fostul meu sot, am divortat de el si dupa o aventura am ramas insarcinata ... (vezi toată discuția)