avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1420 soluții astăzi
Forum Activitate wildkatt

Activitate wildkatt

Răspuns la discuția Lipsa instiintare contraventie
Ok, am inteles. Multumesc!
Răspuns la discuția Lipsa instiintare contraventie
Multumesc pentru rapuns. Tocmai aceste reguli fixe nu sunt respectate. Scrie clar in lege ”cu aviz de primire”.

Atunci mai am o intrebare: daca eu am aflat despre acest lucru pe 03.11, nu ar trebui ca termenul de 15 zile sa inceapa cu aceasta data?
Buna ziua! Am aflat saptamana aceasta, din greseala (facandu-mi cont pe Ghiseul.ro), ca am un proces-verbal de constatare a contraventiei cu amenda, datand din august. Am rascolit prin cutia postala si am vazut, intr-adevar, plicul. Totusi, legal vorbind, trebuia sa imi fie inamanat cu aviz de primire sau, daca nu eram acasa, sa afiseze pe usa cu un martor. Lucrurile acestea nu s-au intamplat, iar eu puteam sa nu stiu de amenda nici pana acum. Nu mai spun ca s-a dus si dreptul de a plati jumatate din suma. Mai pot contesta cumva ceva in aceasta situatie? De ce nu suna pe numarul de telefon? Multumesc!
Răspuns la discuția furat colet Posta Romana
Multumesc pentru raspuns! Am recuperat avizul, am mai vorbit o data la ghiseu si i-am spus ca mai astept o zi pana sa fac o reclamatie scrisa (am vazut pe site-ul Postei Romane ca s-ar putea, in caz de colete pierdute, inclusiv pt destinatar, dar daca nu - voi contacta expeditorul cum ati sugerat). Sunt sceptica in privinta utilitatii, dar macar sa nu stau degeaba. Iar avizul il pastrez si pt cazul ca va fi nevoie de el la OPC, unde am de gand sa apelez, de asemenea, daca functionarele cu pricina nu rezolva singure situatia creata.
Buna ziua! Trebuia sa primesc un colet din Anglia. Am primit avizul pe 25 mai 2019 (doamna de la posta tot spunea ca e 15, ca e 1 acela, nu 2 - daca are importanta) si m-am prezentat sa il ridic (Bucuresti, sector 6, oficiul postal 76). Nu l-au gasit, mi-au oprit avizul si au scris pe el nr meu de telefon pt a ma contacta dupa ce il cauta mai ”temeinic”. Evident ca nu au sunat, am fost iarasi la ele sa intreb - raspuns cu zambetul pe buze: ca nu l-a gasit, chiar vorbise cu colega ei (care oprise avizul) de dimineata, mai cauta ea prin nu stiu ce dosare si ma suna. Judecand dupa toate plangerile de pe net legat de colete pierdute, e clar ce s-a intamplat. Mai clar chiar: inteleg ca s-a furat din moment ce avizul acela se da cand ai cutia in mana, nu? Ce s-a intamplat DUPA cu ea? In conditiile in care acum nu mai am nici o dovada cat de saraca pt a atesta ca a trecut coletul undeva pe acolo. Intrebarea mea: ce se poate face in cazul acesta? Pana la urma, e vorba despre atatia si atatia pagubiti de Posta Romana incat mi se pare absurd sa stam asa si sa inghitim cu mainile in san. Chiar nu se poate face ceva impotriva acestor mori de vant? Multumesc!