Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Lipsa instiintare contraventie
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Lipsa instiintare contraventie

Buna ziua! Am aflat saptamana aceasta, din greseala (facandu-mi cont pe Ghiseul.ro), ca am un proces-verbal de constatare a contraventiei cu amenda, datand din august. Am rascolit prin cutia postala si am vazut, intr-adevar, plicul. Totusi, legal vorbind, trebuia sa imi fie inamanat cu aviz de primire sau, daca nu eram acasa, sa afiseze pe usa cu un martor. Lucrurile acestea nu s-au intamplat, iar eu puteam sa nu stiu de amenda nici pana acum. Nu mai spun ca s-a dus si dreptul de a plati jumatate din suma. Mai pot contesta cumva ceva in aceasta situatie? De ce nu suna pe numarul de telefon? Multumesc!
wildkatt, utilizator
La momentul depunerii la cutia postala agentul procedural sau poștașul întocmesc un pv care face dovada comunicarii..La acest moment e tardiv sa contestați sau sa mai puteți achita jumătate din minim.Daca nu vi se comunica deloc,aflați de amenda la taxe și impozite sau pe site atunci se puteau face demersuri,solicita repunerea în termen,făceați o cerere de comunicare către organul fiscal etcetc.Procedura și legislația în general nu funcționează după cum ne imaginam sau cum ne am dori ci după reguli fixe.
.
Multumesc pentru rapuns. Tocmai aceste reguli fixe nu sunt respectate. Scrie clar in lege ”cu aviz de primire”.

Atunci mai am o intrebare: daca eu am aflat despre acest lucru pe 03.11, nu ar trebui ca termenul de 15 zile sa inceapa cu aceasta data?
wildkatt, utilizator
Termenul.curge de la data postei de pe plic ,este valabil în toate procesele guvernate de procedura civila.
Ok, am inteles. Multumesc!