avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 531 soluții astăzi
Forum Activitate dandyd

Activitate dandyd

Sunt functionar public definitiv din 2001 referent III superior 2 si recent am absolvit o facultate (studii de lunga durata -5 ani ).
Va rog sa-mi spuneti in care treapta superioara pot sa avansez in viitor.
Va multumesc.
Va multumesc pentru sfaturi si pentru timpul acordat.
Cu stima.
Buna ziua tuturor ! Am si eu o problema:
sotia mea lucreaza la o firma de aprox. un an si patru luni . In momentul angajarii a semnat un contract de munca pe perioada nedeterminata care urma sa fie inregistrat la ITM. Avand incredere in patronat nu am verificat niciodata daca acest lucru s-a si intamplat.In urma cu o saptamana am dorit sa facem un credit imobiliar si de la banca ne-au cerut cateva acte din care sa rezulte perioada de cotizare a sotiei si evolutia salariului. Atunci am aflat cu stupoare ca sotia mea se afla in baza de date doar de trei luni Am luat legatura cu patronul firmei care s-a scuzat ca din vina fostului contabil s-a intamplat ca o parte dintre angajati sa nu fie inregistrati la ITM. I-am cerut sa mearga sa inregistreze contractul retroactiv de la data angajarii efective dar mi-a raspuns ca nu poate pt.ca legea nu permite acest lucru.Va rog sa-mi spuneti daca legea ingradeste in mod expres acest drept si daca exista vreo posibilitate sa nu piarda aproape un an de cotizare.
Va multumesc.