avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 532 soluții astăzi
Forum Activitate MihaiX933

Activitate MihaiX933

Multumesc!
Salutare!

Sunt chirias de 1 zi intr-un apartament iar proprietarul mi-a spus ca nu sunt probleme, in schimb aflu ca dusul are probleme mari cu scurgerea, abia se scurge apa.

Pot inceta acest contract (perioada determinata 1an) daca proprietarul nu rezolva aceasta problema?

Multumesc!
Copiii dansei vor avea grija de ea in momentul in care voi face donatia deoarece motivul pentru care ei nu doresc sa aiba grija de dansa sunt banii, iar asta ar remedia lucrurile.

Asta este si problema, ca ei nu vor sa o ingrijeasca personal pentru ca ei nu au timp pentru ca lucreaza cu totii, dar eu as avea timp la 25 de ani, complete non-sense.

Mai ales ca bunica sufera de Alzheimer si chiar ar avea nevoie de ingrijire de catre un personal specializat intrucat nici macar nu pot dormi neintrerupt noaptea, dar se pare ca nu ajung la nici un punct comun cu ei.

Multumesc frumos pentru raspuns.
O sa iau in considerare optiunea de a dona inapoi proprietatea.

O zi frumoasa!

gi-jane2 a scris:

Ba da, la notar le puteti dona inapoi.
Oricum ,daca vor sa o ingrijeasca personal, cine-i impiedica ?

Am discutat aceste aspecte si nu sunt de acord de nici un fel in ceea ce priveste ingrijirea bunicii de catre o alta persoana (sunt de moda veche, considera ca ar fi un motiv ce ne-ar face sa ajungem de rasul lumii ca ar auzi rudele noastre acest lucru, ceea ce mi se pare absurd).

In afara de instanta, nu exista posibilitatea de a le dona imobilul inapoi ?
Exista o problema de familie in care observ ca mi-a fost donata proprietatea astfel incat eu sa fiu nevoit sa am grija de bunica pana in ultima zi.

Eu am 25 de ani, bunica nu poate face absolut nimic singura, este imobilizata la pat de 6 luni iar eu doresc sa imi vad de propria cariera si nu am de gand sa stagnez ani de zile pentru o proprietate si de aceea as prefera sa o donez inapoi (s-a pus problema de a o trimite la azil sau de a plati pe cineva pentru a avea grija de dansa dar se pare ca ei nu sunt de acord si prefera sa fac eu asta).

gi-jane2 a scris:

Dar care e treaba? de ce vreti asta, care e motivul real ?

In acest caz as putea dona inapoi proprietatea donatorilor ?

Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna ziua,
Nu exista un temei legal de revocare a donatiei de catre donatar.

Buna ziua,

Acum o luna de zile mi-a fost donat un imobil, imobil ce a avut 4 mostenitori dupa moartea bunicului meu (bunica si cei 3 copii), iar acestia mi l-au donat mie.

As dori sa stiu daca se poate sa anulez acum aceasta donatie astfel incat sa ramana ei in continuare cu dreptul de mostenire.

Astept raspunsul dvs.

Cu stima,
Mihai