Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mi-a fost donat un imobil de către moștenitorii ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mi-a fost donat un imobil de către moștenitorii bunicii mele. Cum pot anula această donație?

Buna ziua,

Acum o luna de zile mi-a fost donat un imobil, imobil ce a avut 4 mostenitori dupa moartea bunicului meu (bunica si cei 3 copii), iar acestia mi l-au donat mie.

As dori sa stiu daca se poate sa anulez acum aceasta donatie astfel incat sa ramana ei in continuare cu dreptul de mostenire.

Astept raspunsul dvs.

Cu stima,
Mihai
Manuela Rășină, administrator
Buna ziua,
Nu exista un temei legal de revocare a donatiei de catre donatar.
In acest caz as putea dona inapoi proprietatea donatorilor ?

Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna ziua,
Nu exista un temei legal de revocare a donatiei de catre donatar.

Dar care e treaba? de ce vreti asta, care e motivul real ?
Exista o problema de familie in care observ ca mi-a fost donata proprietatea astfel incat eu sa fiu nevoit sa am grija de bunica pana in ultima zi.

Eu am 25 de ani, bunica nu poate face absolut nimic singura, este imobilizata la pat de 6 luni iar eu doresc sa imi vad de propria cariera si nu am de gand sa stagnez ani de zile pentru o proprietate si de aceea as prefera sa o donez inapoi (s-a pus problema de a o trimite la azil sau de a plati pe cineva pentru a avea grija de dansa dar se pare ca ei nu sunt de acord si prefera sa fac eu asta).

gi-jane2 a scris:

Dar care e treaba? de ce vreti asta, care e motivul real ?

Nu trebuie sa fie nimeni de acord.. puteti plati pe cineva care sa aiba grija.. puteti face contract cu cineva de intretinere daca nu vreti sa platiti cash si dati imobilul la schimb.. solutii exista. Puteti incheia contract cu unul dintre copiii bunicii de ex.
Sau vindeti casa si duceti-o la camin unde ar fi bine ingrijita de banii aia.
Donatia se poate si revoca in instanta prin acordul partilor sau le puteti dona inapoi la notar.
faceti consiliu de familie , dvs spuneti ca nu intentionati sa aveti jrija personal de bunica si gasiti o solutie.
gi-jane2, moderator