avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 899 soluții astăzi
Forum Activitate Bububeti

Activitate Bububeti

Buna ziua. La mine la scoala s.a chiulit in jur de vro 50 de elevi. Din statutul elevului reiese ca avem dreptul de a parasi liceul fiind majori. Dar brusc ne trezim ca directoarea vrea sa ne scada nota la purtare si sa ne amendeze 1000 de lei de caciula. Are acest drept? In regulament nu se prevede ca avem voie sa iesim dar totusi in Statutul elevului care e predent pe edu.ro si a fost aprobat de ministerul educatiei avem dreptul.
Mi s.a inmanat un lucru. Conditia contractului este returnarea intacta. Cim pot dovedii ca e intact la returnare daca am sa il trimit prin fan curier? Intreb acestea in caz ca detinatorul vrea sa il strice si cere despagubiri. Obiectul este un calculator
Răspuns la discuția Înmânarea unor bunuri
Despre ce contract e vorba? Si cum se procedeaza sa facem actele necesare?

Geanina DRIAN a scris:

faceti acte pentru toata aceasta afacere.
nu dati bani fara dovada si fara a specifica scopul pentru care are loc tranzactia.
pentru colaborare, aveti nevoie de un contract, care sa cuprinda intelegerea dintre parti.
respectivul partener este o societate comerciala? intentionati sa infiintati o companie in care sa fiti parteneri?

primul pas este sa dati Dvs. cei 250 euro? daca da, atunci m-as gandi bine inainte.

Buna ziua, sunt minor si curand am sa implinesc 18 ani, nu am vorbit cu parinti despre treaba asta pentru ca nu sunt in stare sa ma ajute asa ca cer ajutor specializat. Treaba vine asa. De ceva vreme am inceput freelancing pe fiverr. Am intalnit un baiat, roman, ce ar dorii o colaborare. Problema e urmatoarea. Eu am un calculator foarte slab iar el are nevoie de un joc VR care necesita o investitie destul de mare. Am stabilit sa imi ia acesta toate aparatele necesare iar eu sa prestez o perioada pentra a le plati fara a primi vrun ban. Este o idee buna? As dorii raspuns curand deoarece maine am sa discut cu el la telefon. Ca sa aduc si motivul pentru care am apelat la acest forum este urmatorul: am sa ii dau si niste bani pentru PC, vro 250 euro, daca se intampla ceva si nu imi mai da PCul si sistemul VR discutat ce pot face? Sau daca la final dupa ce am prestat munca imi zice ca nu ii place (dandu-mi acel renumit scam) ce pot face? Mentionez ca el s-a oferit la aceasta oferta. Am conversatiile pe mesenge ca dovada. Ar trebui sa inregistrez si apelul video?