avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 514 soluții astăzi
Forum Activitate absynthe

Activitate absynthe

Răspuns la discuția Sfat: Doresc sa ma angajez
Sper ca le stiu. Multumesc mult amandurora. Sa aveti o zi buna.
Răspuns la discuția Sfat: Doresc sa ma angajez
:) Pai, am cam aflat, multumesc. Vroiam numai sa stiu daca este posibil si ce avantaje/dezavantaje ar fi de ambele parti.
Răspuns la discuția Sfat: Doresc sa ma angajez
Va multumesc si tind sa va dau dreptate. Totusi, managementul este unul care s-a dovedit flexibil in situatii in care nu credeam ca este posibil.
Oricum, orice idee as avea si as dori-o sa o pun in practica, il va contine si pe angajatorul actual in limitele procentuale pe care le vom negocia, evident.
Cred ca este momentul sa decid ce vreau sa fac cu toate ideile mele, altfel nu cred ca ar fi benefic pentru mine, mai ales, sa sporesc gradul de frustrare pe care il am deja acumulat in acest loc in care imi place sa lucrez.
Multumesc.
Răspuns la discuția Sfat: Doresc sa ma angajez
Da, multumesc.

Cu toate astea, trebuie sa fac un contract cadru pt a putea lucra in continuare acolo, in conditii de colaborare.
Ma gandeam ca aceste eventuale proiecte cu care voi veni sa faca obiectul alti contract, separat.
Multumesc.
Răspuns la discuția Sfat: Doresc sa ma angajez
In regula, mai concret: compania se ocupa cu website-uri, creare si administrare. Am o idee pentru un proiect nou, foarte drag mie, insa daca aduc aceasta idee in cadrul companiei e foarte posibil sa se faca. Problema mea este ca se va ocupa altcineva de ea, mai mult ca sigur iar eu, un incompetent cum am mai spus, aflat in departamentul potrivit pt asta, desi pregatirea si expertiza mea sunt mai solide decat ale sale (nu e prima companie in care se intampla astfel de anomalii). De asemenea, din pacate, nu il pot face eu in particular pt ca asta ar insemna lipsa de lioalitate fata de angajator iar eu nu fac asta chiar daca nu am semnat vreun contract de confidentialitate. De aceea, ma gandeam ca un contract de colaborare intre firma mea si cea in care lucrez (deocamdata) ca angajat (urmand sa nu mai fiu in cazul in care reusesc manevra) mi-ar putea oferi sansa de a-mi proteja cumva proiectul, mai mult, chiar, de a ma ocupa eu de el.
Răspuns la discuția Sfat: Doresc sa ma angajez
Nu. Ideea era ca as vrea sa schimb forma contractuala din Contr Munca + Dr Autor intr-una de prestari servicii (cred) intre firma mea si compania al carei angajat sunt.
Răspuns la discuția Sfat: Doresc sa ma angajez
Oarecum, da. Si cum sa fac contractul sau ce clauze sa introduc sau la care sa fiu atent, de exemplu.
Asta, desigur, daca este posibil acest lucru intre doua firme, eu fiind administratorul uneia dintre ele.
Care ar fi avantajele companiei in care activez actual daca as initia aceasta actiune? Care ar fi avantajele/dezavantajele mele?
Multumesc mult
Buna seara,

Nu stiu cat de corect este spus, insa doresc sa imi schimb forma de angajare la firma la care lucrez cu contract de munca + drepturi de autor, printr-o forma noua pentru mine, anume colaborare prin firma pe care am infiintat-o de curand.
Mentionez ca am printre obiectele de activitate ceea ce fac in acest moment in cadrul acestei companii in care activez.

Doresc acest lucru intrucat macar de o parte dintre ideile de produse pe care le voi propune si pe mai inainte spre realizare in cadrul companiei as vrea sa am grija eu si nu sa dispara din cauza incompetentei altuia, daca ma intelegeti.

Daca considerati intrebarea mea incompleta sau mai aveti nevoie de date, va rog sa intrebati. Apreciez orice raspuns, mai ales ca nu am nici o idee despre cum sa fac asta, nu am decat niste colegi care lucreaza deja asa, insa sunt foarte secretosi.

Multumesc mult
ok, multumumesc mult tuturor pentru ajutor
Buna ziua, ca incepator ma confrunt cu urmatoarea lipsa de informatie:
Am infiintat un SRL neplatitor de TVA dar cu impozit pe profit, fara angajati, doi asociat. Actele au iesit vineri 18 aprilie. Inca nu am ajuns sa fac contul in banca dar am facut stampila, etc...

Intrebarea mea este: trebuie depus formularul 100? SI/sau altele? Cine le completeaza, contabila sau eu? Citeam ceva despre un program, o discheta...

Probabil ca primele plati sau incasari le voi avea abia luna viitoare sau nici atrunci nu cred, de aceea, suplimentar intreb trebuie sau pot sa fac o derogare de la ceva pe o perioada anume?...

Multumesc. Sper sa ma prind cat mai repede.