avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 968 soluții astăzi
Forum Activitate Alin42

Activitate Alin42



latka a scris:

Nu aveti acest drept, legea a fost modificata la inceputul anului in sensul asta.


Multumesc pentru raspuns. Urata lege sa te lase in strada cu masina fara dovada si fara posibilitatea de a mai da dupa o luna . Efectiv te lasa fara posibilitatea de a mai munci 4 luni .
Buna ziua. Am depasit viteza cu 78 km/h in plus fata de viteza legala pe un drum european unde era limita de 70. Cei de la rutiera mi-au suspendat permisul pe 4 luni fara drept de dovada de circulatie (lege noua ) . Am poate posibilitatea sa micsorez macar la 3 luni ca sa pot da examen dupa o luna in instanta? Multumesc .
Buna ziua . Intre timp a disparut si alerta de pe germania , deci in momentul acesta masina nu mai are nici o alerta , dar inca nu mi-au restituit automobilul . Ce trebuie facut in acest caz? Multumesc.
Buna ziua. Am achizitionat o masina din Germania si la rar are 2 alerte de furt sau altceva, posibil firma leasing (vad azi) cand trebuie sa predau masina la politie. Eu am cumparat-o legal cu acte in regula . Am vorbit cu persoana de la care am cumparat masina si el nu stie sa fi avut probleme a zis sa ii trimit hartiile cu alertele aparute. Pot pati eu ceva, eu fiind cumparator de buna credinta? Multumesc pt eventualele raspunsuri si voi reveni cu noi date despre situatie.

Am vazut astazi ca eu am achizitionat masina pe 07-07-2021 si alertele au aparut pe 23-07-2021 in polonia si pe 03-08-2021 in germania deci dupa ce am cumparat-o.

Buna ziua. Revin cu o intrebare daca nu deranjez prea mult . Intre timp alerta din Polonia a disparut a ramas cea din Germania , poate cere avocatul de la politia din Germania lamuriri despre acea alerta ? Ma gandeam ca se poate grabi un pic primirea raspunsului pentru ca la politie dureaza foarte mult. Multumesc pentru eventualele raspunsuri.


Alin42 a scris:



Alin42 a scris:

Buna ziua. Am achizitionat o masina din Germania si la rar are 2 alerte de furt sau altceva, posibil firma leasing (vad azi) cand trebuie sa predau masina la politie. Eu am cumparat-o legal cu acte in regula . Am vorbit cu persoana de la care am cumparat masina si el nu stie sa fi avut probleme a zis sa ii trimit hartiile cu alertele aparute. Pot pati eu ceva, eu fiind cumparator de buna credinta? Multumesc pt eventualele raspunsuri si voi reveni cu noi date despre situatie.

Am vazut astazi ca eu am achizitionat masina pe 07-07-2021 si alertele au aparut pe 23-07-2021 in polonia si pe 03-08-2021 in germania deci dupa ce am cumparat-o.

Buna ziua. Revin cu o intrebare daca nu deranjez prea mult . Intre timp alerta din Polonia a disparut a ramas cea din Germania , poate cere avocatul de la politia din Germania lamuriri despre acea alerta ? Ma gandeam ca se poate grabi un pic primirea raspunsului pentru ca la politie dureaza foarte mult. Multumesc pentru eventualele raspunsuri.


Alin42 a scris:

Buna ziua. Am achizitionat o masina din Germania si la rar are 2 alerte de furt sau altceva, posibil firma leasing (vad azi) cand trebuie sa predau masina la politie. Eu am cumparat-o legal cu acte in regula . Am vorbit cu persoana de la care am cumparat masina si el nu stie sa fi avut probleme a zis sa ii trimit hartiile cu alertele aparute. Pot pati eu ceva, eu fiind cumparator de buna credinta? Multumesc pt eventualele raspunsuri si voi reveni cu noi date despre situatie.

Buna ziua. Revin cu o intrebare daca nu deranjez prea mult . Intre timp alerta din Polonia a disparut a ramas cea din Germania , poate cere avocatul de la politia din Germania lamuriri despre acea alerta ? Ma gandeam ca poate se poate grabi un pic primirea raspunsului pentru ca la politie dureaza foarte mult. Multumesc pentru eventualele raspunsuri.


latka a scris:

Trebuie sa platiti suma stabilita de instanta. In momentul cind in cele 15 zile in care trebuie sa va hotariti intre cele doua variante, de plata la jumatate din minim sau plingere contraventionala ati ales a doua cale nu mai beneficiati de plata la jumatate. Daca plateati atunci 1250 RON, acum va era dator fiscul cu 750RON, pe care-i puteati recupera cu o cerere in baza art. 168 din codul de procedura fiscala.
[ link extern ]

Deci tot 500 trebuie sa platesc pana la urma? Suma data de instanta se plateste integral si nu mai beneficiez de cele 15 zile ? Multumesc pentru raspuns.
Buna ziua. Am contestat o amenda data pentru masca si de la 2500 am ajuns la 500 . Acum trebuie sa platesc doar 250, adica jumatate din suma maxima in 15 zile? Cei de la finante zic ca trebuie sa platesc 500 , e corect ? Eu stiu ca plangerea contraventionala suspenda executarea , sau ma insel ?


Ionut.ion a scris:

Aici nu se pot face recomandari, nu permite regulamentul.
Alegeti dvs. pe cineva din lista de mai jos si discutati detaliile
www.avocatnet.ro/Avocat-din-...

Multumesc pentru sfat . Scuze nu am stiut , si sunt si stresat la maxim .
Buna ziua. Imi puteti recomanda un avocat sau firma de avocatura care se ocupa de recuperarea masinilor cumparate din germania si ulterior date cu alerte ?