avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1003 soluții astăzi
Forum Activitate I-Rotaru

Activitate I-Rotaru

Sunt asociat unic, imi asum pierderile si doresc sa fac lichidarea fara numire de lichidator.
La ce institutii trebuie sa merg (registrul comertului, avocatura, experti contabili) sa dizolv societatea?
Care sunt pasii pentru a dizolva societatea daca aleg lichidare fără numire de lichidator.
Multumesc.
Atunci cine face raportul de lichidare, contabilul firmei sau lichidatorul judiciar
Mie contabilul mi-a zis sa platesc 3% (fiindca acum nu mai am angajati) din suma pierduta din investitia pe care am facut-o.
La stat, ANAF si ITM am achitat la zi.
Eu imi asum pierderea, dar mai platesc 3% si la stat din pierderea mea?
Multumesc.
Doresc sa dizolv societatea, dar am la pierderi o suma de 40.000 ron.

Contabilul mi-a spus sa platesc 3% din pierderi ca sa ajung pe zero ca sa pot dizolva firma.
Investitia a fost suportata in totalitate de mine si am pierdut pe banul meu, nu pe banul statului.
Care este solutia ca sa pot dizolva societatea fara sa achit taxe aditionale si fara sa pierd bani.
Mentionez ca societatea este neplatitoare de TVA, fiind infiintata acum 1 an.
Răspuns la discuția Inchidere firma
Firma nu este platitoare de TVA (dar totusi platesc 1% TVA)
Deci o sa platesc 1% din din pretul de vanzare a imprimantei?

Discuție Inchidere firma
Buna ziua,

Am infiintat o firma (S.R.L) de printing in urma cu un an si acum doresc sa o inchid.
La infiintarea firmei am cumparat o imprimanta de aproximativ 80000 Euro din bani personali (fara start-up sau alte fonduri) incluzand si TVA-ul. O data cu inchiderea firmei vreau sa vand aceasta imprimanta catre alta societate comerciala.
Intrebarea mea este: La vanzarea imprimantei va trebui sa platesc TVA din pretul de vanzare?